1. Womic Steel: Tillverkningskapacitet och företagsstyrka API 5L X52 ERW stålrör
Womic Steel Group är en ledande tillverkare och global exportör med över 20 års expertis inom produktion av rör i kolstål, legeringar och rostfritt stål. Vår toppmoderna produktionsanläggning för ERW-rör omfattar en omfattande tillverkningskapacitet på över 15 000 ton per månad för elektriskt motståndssvetsade stålrör.
Produktionsstorleksområde för ERW X52-rör:Ytterdiameter från 60,3 mm till 610 mm (2 tum till 24 tum) med väggtjocklek från 4,0 mm till 19,1 mm (Schema 10 till Schema 80). Enkla slumpmässiga längder på 6 m, dubbla slumpmässiga längder på 12 m eller anpassade längder efter behov.
Kvalitetscertifieringar och regelefterlevnad:
ISO 9001:2015-certifierad:Kvalitetsledningssystem som säkerställer jämn produktkvalitet i all verksamhet.
API 5L monogramlicens:Auktoriserad att tillverka API 5L-rör, vilket visar engagemang för högsta branschstandarder för olje- och gasöverföringsledningar.
CE-märkning (PED 2014/68/EU):Överensstämmelse med EU-direktivet om tryckbärande anordningar för smidig tullklarering inom EES. DoP tillhandahålls för EN-motsvarigheter.
EN 10204 3.2 Certifiering:Inspektionscertifikat 3.2 validerat av TÜV, LR, BV eller SGS för kritiska projekt som kräver fullständig spårbarhet.
Godkännanden för tredjepartsinspektion (TPI):Produkter och processer godkända av SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL och TÜV för offshoreprojekt som regleras av klassificeringssällskap.
Ytterligare certifieringar:ISO 14001, ISO 45001, NORSOK M-650, NACE MR0175 / ISO 15156 för syrabaserade tillämpningar.
Kundspecifika godkännanden:Regelbundna fabriksrevisioner för stora EPC-entreprenörer, NOC:er och globala energibolag.
Globalt erkännande:Womic Steel är en betrodd leverantör till Fortune 500-energiföretag och globala EPC-entreprenörer och betjänar över 80 länder i Sydostasien, Europa, Mellanöstern, Afrika och Amerika.
2. API 5L X52 ERW stålrör: Materialsammansättning och prestandaegenskaper
API 5L X52 (även betecknad som L360 enligt ISO 3183) är en höghållfast stålkvalitet för ledningsrör, speciellt utformad för olje- och gasöverföringsledningar. "X" betecknar "X42, X52, X65" och indikerar den minsta sträckgränsen i kilopounds per square inch (KSI). Därför har X52 en minsta sträckgräns på 52 000 psi (cirka 360 MPa). Beteckningen "L360" enligt ISO-standarden representerar samma material med en sträckgräns på 360 MPa.
Jämfört med lägre kvaliteter som GR.B (utbyte 35 000 psi) och X42 (utbyte 42 000 psi) erbjuder X52 överlägsen hållfasthet samtidigt som den bibehåller utmärkt svetsbarhet och seghet. Denna balans gör X52 till den mest specificerade kvaliteten för medelhögtrycks onshore- och offshore-rörledningsprojekt världen över. X52 ger optimal prestanda för rörledningar som arbetar vid tryck upp till 1 500 psi, beroende på väggtjocklek och diameterkonfiguration.
API 5L X52 ERW stålrör Kemisk sammansättning (Slevanalys, viktprocent):
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Ni | Cu | Nb | V | Ti | Al |
| PSL1 Max % | 0,28 | — | 1,40 | 0,030 | 0,030 | — | — | — | — | 0,05 | 0,10 | 0,04 | — |
| PSL2 Max % | 0,24 | 0,45 | 1,40 | 0,025 | 0,015 | 0,30 | 0,15 | 0,30 | 0,50 | 0,10 | 0,10 | 0,04 | 0,060 |
*Obs: PSL2-kraven är betydligt strängare med lägre gränsvärden för kol, fosfor och svavel. Tillsatsen av mikrolegeringsämnen (niob, vanadin, titan) förfinar kornstrukturen och förbättrar både hållfasthet och lågtemperaturseghet. PSL2 kräver också kontrollerade kolekvivalentvärden (CE): CE(IIW) ≤ 0,43 % för sömlösa och ≤ 0,43 % för svetsade rör med väggtjocklek ≤ 19 mm.*
API 5L X52 ERW stålrör Mekaniska egenskaper (rumstemperatur):
| Egendom | PSL1-krav | PSL2-krav |
| Sträckgräns (ReH / Rt0,5) | 52 000 - 77 000 psi (360 - 530 MPa) | 52 000 - 77 000 psi (360 - 530 MPa) |
| Draghållfasthet (Rm) | ≥ 66 000 psi (≥ 460 MPa) | ≥ 66 000 psi (≥ 460 MPa) |
| Förhållande (sträcka/draghållfasthet) | Ingen specifik gräns | ≤ 0,93 |
| Förlängning (A min) | Beräknat per formel | Beräknat per formel |
| Hårdhet (HRC / HV) | Inget krav | ≤ 27 HRC / ≤ 250 HV10 |
*Obs: PSL2 ställer ytterligare krav, inklusive ett maximalt sträck-till-dragförhållande på 0,93, maximala hårdhetsgränser för sura tillämpningar och förbättrade Charpy V-Notch-slagseghetsvärden. För PSL2 är den minsta slagenergin 40 J (genomsnitt) och 30 J (individuellt) vid 0 °C för rörkropp, svets och HAZ.*
API 5L X52 ERW stålrör Slagfasthet vid låg temperatur (Charpy V-Notch) - PSL2:
| Testplats | Temperatur | Genomsnittlig energi (min) | Individuell energi (min) |
| Rörkropp (längsgående) | 0°C | 40 joule | 30 joule |
| Svetsmetall (tvärgående) | 0°C | 40 joule | 30 joule |
| Värmepåverkad zon (HAZ) | 0°C | 40 joule | 30 joule |
| Alternativ för sur service | -10°C eller lägre | Enligt specifikation | Enligt specifikation |
*Obs! För surhetsklassade tillämpningar (HIC/SSC-beständighet) krävs slagprovning vid lägre temperaturer (-10 °C, -20 °C eller -46 °C) och ytterligare hårdhetsrestriktioner (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10) enligt bilaga H till API 5L.*
API 5L X52 ERW stålrör Kolekvivalentgränser (PSL2):
| Väggtjocklek | CE (IIW) Maximum | CET-maximum |
| t ≤ 19 mm (0,748 tum) | 0,43 % | 0,25 % |
| 19 mm < t ≤ 40 mm (1,575 tum) | 0,43 % | 0,25 % |
| t > 40 mm | Enligt överenskommelse | Enligt överenskommelse |
Obs: Låg kolhalt motsvarande säkerställer utmärkt svetsbarhet i fältförhållanden utan förvärmning för de flesta väggtjocklekar, vilket minskar installationskostnader och tid.
3. API 5L X52 ERW stålrörs dimensionsområde och standardöverensstämmelse
Womic Steel levererar API 5L X52 ERW-rör över ett brett dimensionsspektrum, helt i enlighet med API 5L 46:e utgåvan och ISO 3183-standarderna.
| Punkt | Specifikation |
| Standard | API 5L 46:e upplagan / ISO 3183 |
| Produktspecifikationsnivå | PSL1 (Standard) / PSL2 (Förbättrad) |
| Kvalitet | X52 (L360) |
| Tillverkningsprocess | Elektrisk motståndssvetsning (ERW) / Högfrekvenssvetsning (HFW) |
| Utvändig diameterintervall | 60,3 mm – 610 mm (2 tum – 24 tum) |
| Väggtjockleksområde | 4,0 mm – 19,1 mm (Schema 10 – Schema 80) |
| Längd | 6 m (SR), 12 m (DR), eller anpassade längder upp till 18 m |
| Slutmål | Slät ände (PE) / Avfasad ände (BE) / Gängad och kopplad (T&C) |
| Ytbehandling | Bar / Oljad / Svartbelagd / 3PE / FBE / Galvaniserad |
4. Tillgängliga dimensioner och specifikationer - ERW stålrör
| NB | Storlek | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2,24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2,31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3,05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9,27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9,27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9,53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Obs: Tillgänglig väggtjocklek kan variera beroende på rördiameter och tillverkningskapacitet. Anpassade dimensioner utanför detta intervall finns tillgängliga på begäran.
5. Vanliga ERW-stålrörsstandarder tillverkade av Womic Steel
| Standard | Vanliga betyg | Typisk tillämpning |
| API 5L (Specifikation för ledningsrör) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 | Olje- och gasöverföring, onshore/offshore-rörledningar |
| ASTM-linjerör och konstruktionsrör | ||
| ASTM A53 (Specifikation för rör, stål, svart och varmdoppat, zinkbelagt, svetsat och sömlöst) | GR.A, GR.B | Vatten, gas, ånga, luft, strukturella tillämpningar |
| ASTM A135 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade stålrör) | GR.A, GR.B | Vatten, gas, ånga, raffinaderitjänster |
| ASTM A252 (Specifikation för svetsade och sömlösa stålrörspålar) | GR.1, GR.2, GR.3 | Grundpålning, marinpålning, brofundament |
| ASTM A500 (Specifikation för kallformade svetsade och sömlösa kolstålskonstruktionsrör) | GR.A, GR.B, GR.C | Strukturrör, byggnadsramar, broar |
| ASTM A501 (Specifikation för varmformade svetsade och sömlösa kolstålskonstruktionsrör) | GR.A, GR.B | Tunga strukturella tillämpningar, pelare, fackverk |
| ASTM-panna och värmeväxlare (ERW) | ||
| ASTM A178 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade pannrör av kolstål och kolmanganstål) | Klass A, C, D | Pannrör, överhettarrör |
| ASTM A214 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade värmeväxlare och kondensorrör av kolstål) | — | Värmeväxlare, kondensorer |
| ASTM A250 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade pannrör och överhettarrör av ferritisk legering av stål) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Högtemperaturpanna och överhettare |
| ASTM A334 (Specifikation för sömlösa och svetsade kol- och legeringsstålrör för lågtemperaturanvändning) | GR.1, GR.3, GR.6 | Lågtemperaturanvändning, kryogen |
| EN / DIN / BS-standarder | ||
| EN 10217-1 (Svetsade stålrör för tryckändamål - Olegerade stålrör med specificerade rumstemperaturegenskaper) | P235TR1, P265TR1 | Tryckkärl, panntrummor, högtrycksrör |
| EN 10217-2 (Svetsade stålrör för tryckändamål - Rör av olegerade och legerade stål med specificerade egenskaper vid förhöjda temperaturer) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Förhöjd temperatur, pannrör, värmeväxlare |
| EN 10219-1 (Kallformade svetsade stålrör för konstruktionsändamål) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Strukturella tillämpningar, byggnadskonstruktion, broar |
| EN 10210 (Varmbearbetade konstruktionshålprofiler av olegerade och finkorniga stål) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH | Varmformade sömlösa/svetsade hålprofiler för strukturella ändamål, byggnadskonstruktioner, broar |
| EN 10025-2 (Varmvalsade produkter av konstruktionsstål - Olegerade konstruktionsstål) | S235JR, S275JR, S355JR | Allmänna stålkonstruktioner, väg- och vattenbyggnad |
| EN 10255 (Olegerade stålrör lämpliga för svetsning och gängning) | S195T, S235JRTH | Vatten, gas, avlopp, gängade rörsystem |
| EN 10305-2 (Stålrör för precisionsapplikationer - Svetsade kalldragna rör) | E215, E235, E355 | Precisionsapplikationer, hydraulcylindrar |
| BS 1387 (Specifikation för skruvade och muttförsedda stålrör) | Klass A, B, C | Vatten, gas, ånga, byggnadsställningar, gängat rör |
| DIN 2458 (Svetsade stålrör och rördelar - Allmänna tekniska leveransvillkor) | St37.0, St44.0, St52.0 | Allmänna svetsade stålrör, strukturella tillämpningar |
| ISO och andra standarder | ||
| ISO 3183 (Petroleum- och naturgasindustrin - Stålrör för rörledningstransportsystem) | L245, L290, L360, L415 | Olje- och gasledningar (ISO-motsvarande API 5L) |
| ISO 65 (Stålrör för vatten, gas och avlopp - Gängade rör) | Medel, Tung | Vatten, gas, avlopp, gängat rör |
| CSA G40.21 (Stål av konstruktionskvalitet - kanadensisk standard) | 44W, 50W | Strukturella tillämpningar (Kanada) |
| AS 1163 (Stålprofiler i konstruktionsstål - australisk standard) | C250, C350, C450 | Strukturella ihåliga profiler (Australien) |
| GOST 10706 (Svetsade stålrör för rörledningar och konstruktioner - rysk standard) | St20, St35, St45 | Rörledningar, strukturella tillämpningar (Ryssland) |
Användande:Olje- och gasöverföring, vatten och avlopp, strukturprojekt, byggnadsställningar, pålfundament, högtrycksvätska, kemisk bearbetning, kraftproduktion, byggnation, marin teknik, pannrör, värmeväxlare, överhettare, kondensorer, lågtemperaturanvändning, precisionsapplikationer, hydraulcylindrar, gängade rörsystem
6. Tillverkningsprocess - ERW / HFW stålrör
Råmaterialinspektion:Inkommande stålrullar verifieras avseende kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper och ytkvalitet. Varje rulle tilldelas ett unikt värmenummer för fullständig spårbarhet.
Avrullning och utjämning:Spolarna rullas av och nivelleras för att platta till remsan och ta bort spolsatsen, vilket säkerställer jämn planhet för konsekvent formning.
Kantfräsning och trimning:Båda kanterna på remsan frästs till exakt breddtolerans (±0,5 mm), vilket skapar en ren, parallell yta för högkvalitativ svetsbildning.
Kallformning:Den utjämnade remsan passerar genom formningsvalsar som gradvis formar den platta remsan till ett öppet cylindriskt rörskal.
Högfrekvent svetsning (HFW/ERW):Högfrekvent ström (200–500 kHz) värmer upp kontaktkanterna till smidestemperatur (1 350–1 500 °C). Pressvalsar pressar ihop de uppvärmda kanterna och skapar en smidd svets utan tillsatsmaterial.
Borttagning av svetssträng:Intern och extern avlagring avlägsnas med hårdmetallslipblad medan de är varma, vilket ger en slät yta med minimal svetsförstärkning.
Storleksordning:Det svetsade röret passerar genom kalibreringsvalsar för att uppnå exakt ytterdiametertolerans (±0,5 % till ±1,0 %). Ytterligare valsar producerar kvadratiska/rektangulära former vid behov.
Värmebehandling (valfritt):Normalisering vid 890-930 °C kan tillämpas för förbättrad duktilitet eller spänningsavlastning, vilket ger en enhetlig ferrit-perlit-mikrostruktur.
Kapning till längd:Röret kapas till specificerade längder med hjälp av flygande kapsågar med precisionskontroll (±3 mm).
Icke-förstörande testning:
●Ultraljudsprovning (UT):100 % inspektion av svetssöm och rörkropp för lamineringar, inneslutningar och bristande sammansmältning.
● Virvelströmsmätning (ET):Kontinuerlig onlinekontroll av svetskvaliteten.
● Hydrostatisk testning:Varje rör testades till 95 % av SMYS i minst 10 sekunder.
Slutbehandling:Släta ändar, avfasade ändar (30°-35° med 1,6 mm landning) eller gängade ändar enligt kundens specifikation.
Slutkontroll och märkning:Visuell inspektion, dimensionsverifiering (yttre diameter, vikt, längd, rakhet) och permanent märkning enligt standard (kvalitet, storlek, värmenummer, tillverkare).
7. Kvalitetskontroll och testprocedurer
| Etapp | Inspektionsmetod | Ändamål |
| Råvara | Kemisk analys (OES-spektrometer) | Verifiera överensstämmelse med API 5L-kompositionsgränserna |
| Råvara | Dragprovning | Verifiera sträckgräns, draghållfasthet, töjning |
| Pågående | Dimensionsinspektion (mikrometrar, skjutmått) | Övervaka ytterdiameter och vikt under formning och dimensionering |
| Svetszon | Ultraljudstestning (UT) - Online | Upptäck svetsavbrott, brist på sammansmältning |
| Svetszon | Virvelströmsmätning (ET) - Online | Kontinuerlig övervakning av svetsfogens kvalitet |
| Svetszon | Makroundersökning av svetsfog | Verifiera svetsgenomträngning och fusionsgeometri |
| Färdigt rör | Hydrostatisk testning (10 sekunder min vid 95 % SMYS) | Verifiera tryckintegritet och läckagetäthet |
| Färdigt rör | Ultraljudstestning (UT) - Offline (valfritt) | Helkroppslaminärinspektion |
| Färdigt rör | Magnetisk partikelinspektion (MPI) | Detektering av ytsprickor (svetsning och HAZ) |
| Färdigt rör | Charpy V-Notch slagtest | Verifiera lågtemperaturseghet (PSL2) |
| Färdigt rör | Hårdhetstest (HRC / HV10) | Verifiera maximala hårdhetsgränser (sur drift) |
| Färdigt rör | Guidad böjningstest (yta och rot) | Verifiera svetsens duktilitet och soliditet |
| Färdigt rör | Plattningstest | Verifiera rörets duktilitet och soliditet |
| Färdigt rör | Dimensions- och visuell inspektion | Verifiera ytterdiameter, vikt, längd, rakhet, ytkvalitet |
| Färdigt rör | Markeringsverifiering | Säkerställ permanent märkning enligt API 5L |
Ytterligare tester för PSL2 / Sour-tjänsten:
● HIC-test (väteinducerad sprickbildning) enligt NACE TM0284
● SSC-test (sulfidspänningssprickbildning) enligt NACE TM0177 metod A
● CVN-slagprovning vid -10 °C, -20 °C eller -46 °C
● Hårdhetsverifiering (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 för HIC-beständighet)
Kvalitetsdokumentation:
● Kvarnartestcertifikat enligt EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2
● Hydrostatisk testrapport (rör för rör)
● UT/ET-inspektionsrapport
Spårbarhet från värmenummer till färdigt rör
8. Primära tillämpningar ERW stålrör
ERW-rör är viktiga komponenter i olje- och gasöverföring och olika industriella tillämpningar:
Olje- och gasöverföring:Långväga rörledningar för råolja, naturgas och raffinerade petroleumprodukter, både på land och till havs.
Transport av högtrycksvätskor:Vatteninjektionsledningar, system för avfallshantering av producerat vatten och högtrycksvätskeöverföring i oljefält och bearbetningsanläggningar.
Landbaserade rörledningsprojekt:Samlingsledningar, stamledningar och distributionsrörledningar över hela landet i olje- och gasfält.
Offshore-rörledningssystem:Undervattensflödesledningar, stigrör och exportpipelines för offshoreplattformar och undervattenskompletteringar (med PSL2- och survattenledningsalternativ).
Sura servicemiljöer:Rörledningar som hanterar våt sur gas (innehållande H₂S) som kräver PSL2 med kompletterande krav inklusive HIC- och SSC-motstånd enligt NACE-standarder.
Vattenöverföring:Vattenförsörjningsledningar med stor diameter, bevattningssystem och överföring av råvatten för kommunal och industriell användning.
Avlopps- och avloppsrening:Avloppsledningar, rörledningar för reningsverk och slamhanteringssystem.
Industriella strukturella tillämpningar:Rörställ, stöd, avstygnande element och strukturella komponenter i raffinaderier, petrokemiska anläggningar och industrianläggningar.
Olje- och gasbearbetningsanläggningar:Flödesledningar, grenrör, grenrör och sammankopplade rör i processanläggningar och kompressorstationer.
EPC och anläggningsrör:Process- och ledningsrör i raffinaderier, gasbearbetningsanläggningar, kemiska komplex och kraftproduktionsanläggningar.
9. Förpackning och frakt
ERW-rör förpackas och skickas med största omsorg för att säkerställa deras skydd under transport. Här är en beskrivning av förpacknings- och fraktprocessen:
Förpackning:
Skyddande beläggning:Före förpackning kan rören beläggas med ett tunt lager rostskyddsolja eller skyddande lack för att förhindra ytkorrosion och oxidation under lagring och transport. Bar yta finns även tillgänglig för omedelbar beläggningsapplicering vid destination.
Paketering:Rör med liknande dimensioner och specifikationer buntas noggrant ihop i sexkantiga eller rektangulära buntar. De säkras med stålband (vanligtvis 3–5 band per bunt) för att förhindra rörelse inuti bunten.
Ändkapslar:Plaständhattar (PE eller PP) placeras på båda ändar av varje rör för att skydda avfasade ändar, släta ändar och gängade anslutningar från stötskador, skräp och fukt.
Vaddering och dämpning:För premium exportordrar kan stoppningsmaterial som skumringar eller gummiremsor användas mellan rörlagren för att förhindra nötning och beläggningsskador under hantering.
Trälådor eller lådor:För tunnväggiga rör, precisionsrör eller beställningar av premiumbeläggningar kan rören packas i robusta trälådor eller plywoodlådor för att ge förbättrat skydd mot yttre krafter och ovarsam hantering.
Frakt:
Transportsätt:Rör transporteras via containerfartyg (20 fot/40 fot), bulktransportörer eller järnvägsfrakt beroende på destination, volym och brådska. Flygfrakt tillgänglig för prov- eller tidskritiska transporter.
Containerisering:Små till medelstora beställningar lastade i standardfraktcontainrar, vilket skyddar godset från väder, fukt och externa föroreningar under transport.
Lastning av bulkfartyg:Stora beställningar (vanligtvis >200 ton) lastas direkt i bulkfartyg. Lyftbalkar och spridarstänger förhindrar skador; lastutrymme och surrning säkrar lasten mot sjörörelser.
Märkning och dokumentation:Varje bunt är tydligt märkt med kvalitet, standard, dimensioner, värmenummer och hanteringsinstruktioner. Fullständig dokumentation (faktura, packlista, konossement, ursprungsintyg, valsverkstestcertifikat) förberedd för smidig tullklarering.
Säker fastsättning:Buntar säkrade med stålband, stuvpåsar eller trästag för att förhindra förskjutning, rullning eller skador under transport.
Spårning och försäkring:Containerspårningsnummer tillhandahålls för övervakning i realtid. Sjöfraktförsäkring (allrisk eller med average) finns tillgänglig på begäran.
Sammanfattningsvis säkerställer Womic Steel att alla ERW-stålrör förpackas med branschledande skyddsåtgärder och skickas med tillförlitliga transportmetoder för att nå sin destination i optimalt skick. Korrekt förpacknings- och fraktförfaranden är avgörande för att bevara de levererade produkternas integritet och kvalitet.
10. Fördelar och vanliga frågor med Womic Steel
Varför samarbeta med Womic Steel?
Allt på en enda plats:Komplett sortiment från API 5L ERW-rör till matchande OEM-rördelar (böjar, T-rör, reduceringsrör, flänsar, lock) i kompatibla materialkvaliteter, inklusive kolstål, legerat stål och rostfritt stål.
Teknisk överensstämmelse:Fullständiga testcertifikat för valsverket (EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2) medföljer varje leverans, med detaljerad kemisk sammansättning, mekaniska testresultat och oförstörande undersökningsrapporter.
Värdeskapande tjänster:Ändfasning (30°-35°), gängning och koppling, installation av plastkåpor och korrosionsskyddande beläggning (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxi, galvanisering) tillgängligt internt eller via kvalificerade partneranläggningar.
Konkurrenskraftig logistik:Strategiskt partnerskap med globala speditörer säkerställer optimerad containerlastning (maximering av kvantitet per container) och kostnadseffektiv världsomspännande frakt med pålitliga transittider.
Lager och tillgänglighet:Omfattande lager av standardstorlekar API 5L X52 (2"-24" ytterdiameter, Schedule 10-80) säkerställer korta ledtider och snabb respons på brådskande projektkrav. Anpassade storlekar produceras på begäran med en typisk ledtid på 30-45 dagar.
Sur servicekapacitet:Full kapacitet att leverera PSL2-rör med HIC- och SSC-testning enligt NACE-standarder för surgasapplikationer. Hårdhet kontrollerad till ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Välj Womic Steel Group som din pålitliga partner för högkvalitativa API 5L X52 ERW stålrör och oslagbar leveranssäkerhet. Välkommen att kontakta oss!
Webbplats: www.womicsteel.com
E-post: sales@womicsteel.com
Tel/WhatsApp/WeChat:
Viktor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Vanliga frågor (FAQ)
F: Vad är skillnaden mellan API 5L PSL1 och PSL2 för X52-rör?
A: PSL1 (Produktspecifikationsnivå 1) är standardkvalitetsnivån med grundläggande kemiska och mekaniska krav. PSL2 (Produktspecifikationsnivå 2) ställer strängare gränser för kol, fosfor och svavel, kräver ett maximalt sträck-till-dragförhållande på 0,93, obligatorisk Charpy-slagprovning och förbättrad oförstörande undersökning. PSL2 krävs för sura förhållanden, offshore och kritiska rörledningsapplikationer. För X52 kräver PSL2 också lägre kolekvivalenter (CE ≤ 0,43 %) för bättre svetsbarhet.
F: Kan API 5L X52-rör användas för strukturella tillämpningar?
A: Ja. X52:s minsta sträckgräns på 360 MPa (52 000 psi) gör den lämplig för många strukturella tillämpningar, inklusive rörställningar, stödpelare, avstivningar och tunga konstruktionsramverk. För rent strukturella tillämpningar (utan tryck) kan ASTM A500 GR.B eller A53 GR.B dock vara mer kostnadseffektiva alternativ.
F: Vad är skillnaden mellan ERW och HFW? Vilket är bäst för X52-rör?
A: ERW (Electric Resistance Welding) och HFW (High Frequency Welding) används ofta synonymt. HFW använder specifikt högfrekvent ström (vanligtvis 200–500 kHz) vilket ger en smalare värmepåverkad zon (HAZ) och överlägsen svetskvalitet jämfört med konventionell lågfrekvent ERW. För API 5L X52 är HFW den föredragna processen eftersom den ger bättre svetsstyrka och smalare HAZ, vilket är avgörande för sura förhållanden och lågtemperaturapplikationer.
F: Vad betyder "sur service" och kan ni leverera X52 för sur service?
A: Surhetsklassning avser rörledningar som transporterar våt gas innehållande vätesulfid (H₂S). Under dessa förhållanden kan standardstål drabbas av väteinducerad sprickbildning (HIC) eller sulfidspänningssprickbildning (SSC). Ja, Womic Steel levererar X52 PSL2 med tilläggskrav för surhetsklassning enligt API 5L bilaga H, inklusive HIC-testning (NACE TM0284), SSC-testning (NACE TM0177) och hårdhetskontroll (≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC).
F: Vilken är den maximala längden som är tillgänglig för API 5L X52 ERW-rör?
A: Vi levererar ERW-rör i standardlängder upp till 12 meter (cirka 40 fot) för diametrar upp till 610 mm (24 tum). För mindre diametrar (under 168 mm) finns längder upp till 18 meter (60 fot) tillgängliga på begäran. Längre längder för specifika projekt kräver detaljerad specifikation och teknisk granskning.
F: Vilka typer av ändbeklädnader erbjuder ni för X52-ledningsrör?
A: Vi erbjuder släta ändar (kvadratiskt skurna för stumsvetsning eller mekaniska kopplingar), avfasade ändar (30°-35° avfasningsvinkel med 1,6 mm ±0,8 mm landning för stumsvetsning i fält), gängade ändar (API- eller kundspecificerade gängor) och kopplade ändar (med koppling gängad på rörändar). Anpassad ändförberedelse finns tillgänglig för att uppfylla specifika installationskrav.
F: Kan ni tillhandahålla tredjepartsinspektion för API 5L X52-rör?
A: Ja. Vi välkomnar och underlättar inspektioner av DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR eller någon annan kundutsedd representant under produktionen (bevittnande av hydrotest, UT, dimensionsinspektion) och före leverans. 3.2 inspektionscertifikat validerade av auktoriserade tredjepartsorgan tillhandahålls rutinmässigt på begäran.
F: Erbjuder ni kapning av X52-rör?
A: Ja. Vi erbjuder precisionskapning till exakta kundspecificerade längder med snäva toleranser (vanligtvis ±3 mm) och rena, gradfria ändar. Kapningen kan följas av ändfasning (för svetsning) eller gängning (för mekaniska anslutningar) efter behov.
F: Vilka beläggningsalternativ finns tillgängliga för API 5L X52 ERW-rör?
A: Vi erbjuder olika beläggningsalternativ, inklusive: FBE (Fusion Bonded Epoxy) – ett eller två lager; 3LPE/3LPP (tre lager polyeten/polypropylen); stenkolstjärepoxi; flytande epoxi; galvanisering (varmdoppning eller elektrolytisk galvanisering); och svart beläggning (lack eller fernissa). Beläggningen kan appliceras i vår anläggning eller genom kvalificerade partnerbeläggningsanläggningar med tillämpliga certifieringar.
F: Vad är ledtiden för API 5L X52 PSL2 med sura servicekrav?
A: Standardledtiden för PSL2 med krav på sura tjänster (inklusive HIC- och SSC-testning) är cirka 45–60 dagar från orderbekräftelse, beroende på orderkvantitet och specifika testkrav. Expressbeställningar (30–45 dagar) kan vara tillgängliga för mindre kvantiteter. Kontakta oss för aktuella ledtider baserat på dina specifika krav.










