1. Womic Steel: Tillverkningskapacitet och företagets styrka
Womic Steel Group är en ledande tillverkare och global exportör med över 20 års expertis inom produktion av rör i kolstål, legeringar och rostfritt stål. Vår toppmoderna produktionsanläggning för ERW-rör omfattar en omfattande tillverkningskapacitet på över 15 000 ton per månad för elektriskt motståndssvetsade stålrör.
Produktionsstorleksområde för AS/NZS 1163 C350 ERW-rör:Rund ytterdiameter från 21,3 mm till 610 mm (1/2 tum till 24 tum) med väggtjocklek från 2,0 mm till 16,0 mm. Kvadratiska storlekar från 25 mm x 25 mm till 500 mm x 500 mm. Rektangulära storlekar från 40 mm x 20 mm till 600 mm x 400 mm. Enkla slumpmässiga längder på 6 m, dubbla slumpmässiga längder på 12 m eller anpassade längder efter behov.
Kvalitetscertifieringar och regelefterlevnad:
ISO 9001:2015-certifierad:Kvalitetsledningssystem som säkerställer jämn produktkvalitet i all verksamhet.
AS/NZS 1163-efterlevnad:Fullständig överensstämmelse med australisk/nyzeeländsk standard för kallformade svetsade hålprofiler av konstruktionsstål.
EN 10204 3.2 Certifiering:Inspektionscertifikat 3.2 validerat av TÜV, LR, BV eller SGS för kritiska projekt som kräver fullständig spårbarhet.
Godkännanden för tredjepartsinspektion (TPI):Produkter och processer godkända av SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL och TÜV.
Globalt erkännande:Womic Steel är en betrodd leverantör till byggföretag och ingenjörsföretag i över 80 länder, inklusive Australien och Nya Zeeland.
2. AS/NZS 1163 C350 ERW stålrör: Materialsammansättning och prestandaegenskaper
AS/NZS 1163 C350 är en kallformad svetsad konstruktionsprofil tillverkad genom elektrisk motståndssvetsning (ERW) utan efterföljande värmebehandling. "C" betecknar kallformad och "350" indikerar en minsta sträckgräns på 350 MPa.
C350 är den mest använda konstruktionssorten i AS/NZS 1163-serien och erbjuder utmärkt balans mellan hållfasthet (350 MPa utbyte) och ekonomi. Jämfört med C250 (250 MPa utbyte) erbjuder C350 40 % högre hållfasthet, vilket möjliggör lättare konstruktioner eller högre lastkapacitet. Denna sort är lämplig för de flesta byggprojekt i måttliga klimat och är standardvalet för kommersiella och industriella strukturer.
AS/NZS 1163 C350 ERW stålrörs kemiska sammansättning (slevanalys, viktprocent):
| Element | C max | Si max | Mn max | P max | S-max | CE-max |
| C350 | 0,20 | 0,25 | 1,60 | 0,030 | 0,030 | 0,43 |
*Obs: För cirkulära ihåliga profiler (CHS) ska kiselgränsen vara 0,45 %. Kolekvivalenter (CE) beräknas från följande ekvation: CE = C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15.*
Mekaniska egenskaper hos AS/NZS 1163 C350 ERW stålrör (rumstemperatur):
| Egendom | C350-krav |
| Sträckgräns (min) | 350 MPa (51 000 psi) |
| Draghållfasthet (min) | 430 MPa (62 000 psi) |
| Förlängning (min) | 16–20 % (beror på do/t-förhållandet) |
Förlängningskrav per sektionstyp:
| Sektionstyp | gör/t ≤ 15 | 15 < do/t ≤ 30 | gör/t > 30 |
| Cirkulära hålprofiler (CHS) | 16 % | 18 % | 20 % |
| Rektangulär/SHS (b/t ≤15) | 12 % | 14 % | 16 % |
AS/NZS 1163 C350 ERW stålrörs slagfasthet:
| Kvalitet | Testtemperatur | Krav |
| C350 | Inte obligatoriskt | Ingen obligatorisk påverkanstestning |
*Obs: C350 har ingen obligatorisk slagtester. För applikationer i kallt klimat som kräver lågtemperaturseghet (0 °C slagtester), specificera C350L0 istället.*
AS/NZS 1163 Betygsjämförelse:
| Kvalitet | Sträckgräns | Draghållfasthet | Styrka jämfört med C250 | Slagtemperatur | Typisk tillämpning |
| C250 | 250 MPa | 320 MPa | — | Inte obligatoriskt | Lätt strukturell, ekonomi |
| C250L0 | 250 MPa | 320 MPa | — | 0°C | Lätt struktur, kallt klimat |
| C350 | 350 MPa | 430 MPa | +40 % | Inte obligatoriskt | Tung struktur, vanligast |
| C350L0 | 350 MPa | 430 MPa | +40 % | 0°C | Tung struktur, kallt klimat |
| C450 | 450 MPa | 500 MPa | +80 % | Inte obligatoriskt | Maximal styrka, tung ingenjörskonst |
| C450L0 | 450 MPa | 500 MPa | +80 % | 0°C | Maximal styrka, kallt klimat |
3. AS/NZS 1163 C350 ERW stålrörs dimensionsområde och standardöverensstämmelse
Womic Steel levererar AS/NZS 1163 C350 ERW-rör över ett brett dimensionsspektrum, helt i enlighet med AS/NZS 1163-standarden.
| Punkt | Specifikation |
| Standard | AS/NZS 1163 (Kallformade hålprofiler av konstruktionsstål) |
| Kvalitet | C350 |
| Tillverkningsprocess | Kallformad ERW (elektrisk motståndssvetsning) |
| Formalternativ | Rund (CHS) / Kvadratisk (SHS) / Rektangulär (RHS) |
| Runt ytterdiameterområde | 21,3 mm – 610 mm (1/2 tum – 24 tum) |
| Kvadratisk storlek | 25 mm x 25 mm – 500 mm x 500 mm |
| Rektangulärt storleksområde | 40 mm x 20 mm – 600 mm x 400 mm |
| Väggtjockleksområde | 2,0 mm – 16,0 mm (beroende på storlek och form) |
| Längd | 6 m (SR), 12 m (DR), eller anpassade längder upp till 18 m |
| Slutmål | Slät ände (PE) / Avfasad ände (BE) |
| Ytbehandling | Bar / Oljad / Grundmålad / Varmförzinkad |
Dimensionstoleranser enligt AS/NZS 1163:
| Karakteristisk | Tolerans |
| Yttre mått | ±1% (minst 0,5 mm) |
| Väggtjocklek (t) | ±10 % |
| Konkavitet/Konvexiteten | Max 0,8 % eller 0,5 mm |
| Sidornas rätvinklighet | 90° ±1° |
| Rakhet | 0,15 % av totallängden |
| Vrida | 2 mm + 0,5 mm/m i längd |
| Massa per längdenhet | Inte mindre än 0,96 x specificerad massa |
| Tolerans för fräslängd | 0, +100 mm |
| Precisionslängd (<6m) | 0, +5 mm |
| Precisionslängd (6–10 m) | 0, +15 mm |
4. Tillgängliga dimensioner och specifikationer - ERW stålrör
| NB | Storlek | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2,24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2,31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3,05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9,27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9,27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9,53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Obs: Tillgänglig väggtjocklek kan variera beroende på rördiameter och tillverkningskapacitet. Anpassade dimensioner utanför detta intervall finns tillgängliga på begäran.
5. Vanliga ERW-stålrörsstandarder tillverkade av Womic Steel
| Standard | Vanliga betyg | Typisk tillämpning |
| API 5L (Specifikation för ledningsrör) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 | Olje- och gasöverföring, onshore/offshore-rörledningar |
| ASTM-linjerör och konstruktionsrör | ||
| ASTM A53 (Specifikation för rör, stål, svart och varmdoppat, zinkbelagt, svetsat och sömlöst) | GR.A, GR.B | Vatten, gas, ånga, luft, strukturella tillämpningar |
| ASTM A135 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade stålrör) | GR.A, GR.B | Vatten, gas, ånga, raffinaderitjänster |
| ASTM A252 (Specifikation för svetsade och sömlösa stålrörspålar) | GR.1, GR.2, GR.3 | Grundpålning, marinpålning, brofundament |
| ASTM A500 (Specifikation för kallformade svetsade och sömlösa kolstålskonstruktionsrör) | GR.A, GR.B, GR.C | Strukturrör, byggnadsramar, broar |
| ASTM A501 (Specifikation för varmformade svetsade och sömlösa kolstålskonstruktionsrör) | GR.A, GR.B | Tunga strukturella tillämpningar, pelare, fackverk |
| ASTM-panna och värmeväxlare (ERW) | ||
| ASTM A178 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade pannrör av kolstål och kolmanganstål) | Klass A, C, D | Pannrör, överhettarrör |
| ASTM A214 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade värmeväxlare och kondensorrör av kolstål) | — | Värmeväxlare, kondensorer |
| ASTM A250 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade pannrör och överhettarrör av ferritisk legering av stål) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Högtemperaturpanna och överhettare |
| ASTM A334 (Specifikation för sömlösa och svetsade kol- och legeringsstålrör för lågtemperaturanvändning) | GR.1, GR.3, GR.6 | Lågtemperaturanvändning, kryogen |
| EN / DIN / BS-standarder | ||
| EN 10217-1 (Svetsade stålrör för tryckändamål - Olegerade stålrör med specificerade rumstemperaturegenskaper) | P235TR1, P265TR1 | Tryckkärl, panntrummor, högtrycksrör |
| EN 10217-2 (Svetsade stålrör för tryckändamål - Rör av olegerade och legerade stål med specificerade egenskaper vid förhöjda temperaturer) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Förhöjd temperatur, pannrör, värmeväxlare |
| EN 10219-1 (Kallformade svetsade stålrör för konstruktionsändamål) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Strukturella tillämpningar, byggnadskonstruktion, broar |
| EN 10210 (Varmbearbetade konstruktionshålprofiler av olegerade och finkorniga stål) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH | Varmformade sömlösa/svetsade hålprofiler för strukturella ändamål, byggnadskonstruktioner, broar |
| EN 10025-2 (Varmvalsade produkter av konstruktionsstål - Olegerade konstruktionsstål) | S235JR, S275JR, S355JR | Allmänna stålkonstruktioner, väg- och vattenbyggnad |
| EN 10255 (Olegerade stålrör lämpliga för svetsning och gängning) | S195T, S235JRTH | Vatten, gas, avlopp, gängade rörsystem |
| EN 10305-2 (Stålrör för precisionsapplikationer - Svetsade kalldragna rör) | E215, E235, E355 | Precisionsapplikationer, hydraulcylindrar |
| BS 1387 (Specifikation för skruvade och muttförsedda stålrör) | Klass A, B, C | Vatten, gas, ånga, byggnadsställningar, gängat rör |
| DIN 2458 (Svetsade stålrör och rördelar - Allmänna tekniska leveransvillkor) | St37.0, St44.0, St52.0 | Allmänna svetsade stålrör, strukturella tillämpningar |
| ISO och andra standarder | ||
| ISO 3183 (Petroleum- och naturgasindustrin - Stålrör för rörledningstransportsystem) | L245, L290, L360, L415 | Olje- och gasledningar (ISO-motsvarande API 5L) |
| ISO 65 (Stålrör för vatten, gas och avlopp - Gängade rör) | Medel, Tung | Vatten, gas, avlopp, gängat rör |
| CSA G40.21 (Stål av konstruktionskvalitet - kanadensisk standard) | 44W, 50W | Strukturella tillämpningar (Kanada) |
| AS 1163 (Stålprofiler i konstruktionsstål - australisk standard) | C250, C350, C450 | Strukturella ihåliga profiler (Australien) |
| GOST 10706 (Svetsade stålrör för rörledningar och konstruktioner - rysk standard) | St20, St35, St45 | Rörledningar, strukturella tillämpningar (Ryssland) |
Användande:Olje- och gasöverföring, vatten och avlopp, strukturprojekt, byggnadsställningar, pålfundament, högtrycksvätska, kemisk bearbetning, kraftproduktion, byggnation, marin teknik, pannrör, värmeväxlare, överhettare, kondensorer, lågtemperaturanvändning, precisionsapplikationer, hydraulcylindrar, gängade rörsystem
6. Tillverkningsprocess - ERW / HFW stålrör
Råmaterialinspektion:Inkommande stålrullar verifieras avseende kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper och ytkvalitet. Varje rulle tilldelas ett unikt värmenummer för fullständig spårbarhet.
Avrullning och utjämning:Spolarna rullas av och nivelleras för att platta till remsan och ta bort spolsatsen, vilket säkerställer jämn planhet för konsekvent formning.
Kantfräsning och trimning:Båda kanterna på remsan frästs till exakt breddtolerans (±0,5 mm), vilket skapar en ren, parallell yta för högkvalitativ svetsbildning.
Kallformning:Den utjämnade remsan passerar genom formningsvalsar som gradvis formar den platta remsan till ett öppet cylindriskt rörskal.
Högfrekvent svetsning (HFW/ERW):Högfrekvent ström (200–500 kHz) värmer upp kontaktkanterna till smidestemperatur (1 350–1 500 °C). Pressvalsar pressar ihop de uppvärmda kanterna och skapar en smidd svets utan tillsatsmaterial.
Borttagning av svetssträng:Intern och extern avlagring avlägsnas med hårdmetallslipblad medan de är varma, vilket ger en slät yta med minimal svetsförstärkning.
Storleksordning:Det svetsade röret passerar genom kalibreringsvalsar för att uppnå exakt ytterdiametertolerans (±0,5 % till ±1,0 %). Ytterligare valsar producerar kvadratiska/rektangulära former vid behov.
Värmebehandling (valfritt):Normalisering vid 890-930 °C kan tillämpas för förbättrad duktilitet eller spänningsavlastning, vilket ger en enhetlig ferrit-perlit-mikrostruktur.
Kapning till längd:Röret kapas till specificerade längder med hjälp av flygande kapsågar med precisionskontroll (±3 mm).
Icke-förstörande testning:
●Ultraljudsprovning (UT):100 % inspektion av svetssöm och rörkropp för lamineringar, inneslutningar och bristande sammansmältning.
●Virvelströmsmätning (ET):Kontinuerlig onlinekontroll av svetskvaliteten.
●Hydrostatisk testning:Varje rör testades till 95 % av SMYS i minst 10 sekunder.
Slutbehandling:Släta ändar, avfasade ändar (30°-35° med 1,6 mm landning) eller gängade ändar enligt kundens specifikation.
Slutkontroll och märkning:Visuell inspektion, dimensionsverifiering (yttre diameter, vikt, längd, rakhet) och permanent märkning enligt standard (kvalitet, storlek, värmenummer, tillverkare).
7. Kvalitetskontroll och testprocedurer
| Etapp | Inspektionsmetod | Ändamål |
| Råvara | Kemisk analys (OES-spektrometer) | Verifiera överensstämmelse med API 5L-kompositionsgränserna |
| Råvara | Dragprovning | Verifiera sträckgräns, draghållfasthet, töjning |
| Pågående | Dimensionsinspektion (mikrometrar, skjutmått) | Övervaka ytterdiameter och vikt under formning och dimensionering |
| Svetszon | Ultraljudstestning (UT) - Online | Upptäck svetsavbrott, brist på sammansmältning |
| Svetszon | Virvelströmsmätning (ET) - Online | Kontinuerlig övervakning av svetsfogens kvalitet |
| Svetszon | Makroundersökning av svetsfog | Verifiera svetsgenomträngning och fusionsgeometri |
| Färdigt rör | Hydrostatisk testning (10 sekunder min vid 95 % SMYS) | Verifiera tryckintegritet och läckagetäthet |
| Färdigt rör | Ultraljudstestning (UT) - Offline (valfritt) | Helkroppslaminärinspektion |
| Färdigt rör | Magnetisk partikelinspektion (MPI) | Detektering av ytsprickor (svetsning och HAZ) |
| Färdigt rör | Charpy V-Notch slagtest | Verifiera lågtemperaturseghet (PSL2) |
| Färdigt rör | Hårdhetstest (HRC / HV10) | Verifiera maximala hårdhetsgränser (sur drift) |
| Färdigt rör | Guidad böjningstest (yta och rot) | Verifiera svetsens duktilitet och soliditet |
| Färdigt rör | Plattningstest | Verifiera rörets duktilitet och soliditet |
| Färdigt rör | Dimensions- och visuell inspektion | Verifiera ytterdiameter, vikt, längd, rakhet, ytkvalitet |
| Färdigt rör | Markeringsverifiering | Säkerställ permanent märkning enligt API 5L |
Ytterligare tester för PSL2 / Sour-tjänsten:
● HIC-test (väteinducerad sprickbildning) enligt NACE TM0284
● SSC-test (sulfidspänningssprickbildning) enligt NACE TM0177 metod A
● CVN-slagprovning vid -10 °C, -20 °C eller -46 °C
● Hårdhetsverifiering (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 för HIC-beständighet)
Kvalitetsdokumentation:
● Kvarnartestcertifikat enligt EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2
● Hydrostatisk testrapport (rör för rör)
● UT/ET-inspektionsrapport
● Spårbarhet från värmenummer till färdigt rör
8. Primära tillämpningar ERW stålrör
ERW-rör är viktiga komponenter i olje- och gasöverföring och olika industriella tillämpningar:
Olje- och gasöverföring:Långväga rörledningar för råolja, naturgas och raffinerade petroleumprodukter, både på land och till havs.
Transport av högtrycksvätskor:Vatteninjektionsledningar, system för avfallshantering av producerat vatten och högtrycksvätskeöverföring i oljefält och bearbetningsanläggningar.
Landbaserade rörledningsprojekt:Samlingsledningar, stamledningar och distributionsrörledningar över hela landet i olje- och gasfält.
Offshore-rörledningssystem:Undervattensflödesledningar, stigrör och exportpipelines för offshoreplattformar och undervattenskompletteringar (med PSL2- och survattenledningsalternativ).
Sura servicemiljöer:Rörledningar som hanterar våt sur gas (innehållande H₂S) som kräver PSL2 med kompletterande krav inklusive HIC- och SSC-motstånd enligt NACE-standarder.
Vattenöverföring:Vattenförsörjningsledningar med stor diameter, bevattningssystem och överföring av råvatten för kommunal och industriell användning.
Avlopps- och avloppsrening:Avloppsledningar, rörledningar för reningsverk och slamhanteringssystem.
Industriella strukturella tillämpningar:Rörställ, stöd, avstygnande element och strukturella komponenter i raffinaderier, petrokemiska anläggningar och industrianläggningar.
Olje- och gasbearbetningsanläggningar:Flödesledningar, grenrör, grenrör och sammankopplade rör i processanläggningar och kompressorstationer.
EPC och anläggningsrör:Process- och ledningsrör i raffinaderier, gasbearbetningsanläggningar, kemiska komplex och kraftproduktionsanläggningar.
9. Förpackning och frakt
ERW-rör förpackas och skickas med största omsorg för att säkerställa deras skydd under transport. Här är en beskrivning av förpacknings- och fraktprocessen:
Förpackning:
Skyddande beläggning:Före förpackning kan rören beläggas med ett tunt lager rostskyddsolja eller skyddande lack för att förhindra ytkorrosion och oxidation under lagring och transport. Bar yta finns även tillgänglig för omedelbar beläggningsapplicering vid destination.
Paketering:Rör med liknande dimensioner och specifikationer buntas noggrant ihop i sexkantiga eller rektangulära buntar. De säkras med stålband (vanligtvis 3–5 band per bunt) för att förhindra rörelse inuti bunten.
Ändkapslar:Plaständhattar (PE eller PP) placeras på båda ändar av varje rör för att skydda avfasade ändar, släta ändar och gängade anslutningar från stötskador, skräp och fukt.
Vaddering och dämpning:För premium exportordrar kan stoppningsmaterial som skumringar eller gummiremsor användas mellan rörlagren för att förhindra nötning och beläggningsskador under hantering.
Trälådor eller lådor:För tunnväggiga rör, precisionsrör eller beställningar av premiumbeläggningar kan rören packas i robusta trälådor eller plywoodlådor för att ge förbättrat skydd mot yttre krafter och ovarsam hantering.
Frakt:
Transportsätt:Rör transporteras via containerfartyg (20 fot/40 fot), bulktransportörer eller järnvägsfrakt beroende på destination, volym och brådska. Flygfrakt tillgänglig för prov- eller tidskritiska transporter.
Containerisering:Små till medelstora beställningar lastade i standardfraktcontainrar, vilket skyddar godset från väder, fukt och externa föroreningar under transport.
Lastning av bulkfartyg:Stora beställningar (vanligtvis >200 ton) lastas direkt i bulkfartyg. Lyftbalkar och spridarstänger förhindrar skador; lastutrymme och surrning säkrar lasten mot sjörörelser.
Märkning och dokumentation:Varje bunt är tydligt märkt med kvalitet, standard, dimensioner, värmenummer och hanteringsinstruktioner. Fullständig dokumentation (faktura, packlista, konossement, ursprungsintyg, valsverkstestcertifikat) förberedd för smidig tullklarering.
Säker fastsättning:Buntar säkrade med stålband, stuvpåsar eller trästag för att förhindra förskjutning, rullning eller skador under transport.
Spårning och försäkring:Containerspårningsnummer tillhandahålls för övervakning i realtid. Sjöfraktförsäkring (allrisk eller med average) finns tillgänglig på begäran.
Sammanfattningsvis säkerställer Womic Steel att alla ERW-stålrör förpackas med branschledande skyddsåtgärder och skickas med tillförlitliga transportmetoder för att nå sin destination i optimalt skick. Korrekt förpacknings- och fraktförfaranden är avgörande för att bevara de levererade produkternas integritet och kvalitet.
10. Fördelar och vanliga frågor med Womic Steel
Varför samarbeta med Womic Steel?
Allt på en enda plats:Komplett sortiment från API 5L ERW-rör till matchande OEM-rördelar (böjar, T-rör, reduceringsrör, flänsar, lock) i kompatibla materialkvaliteter, inklusive kolstål, legerat stål och rostfritt stål.
Teknisk överensstämmelse:Fullständiga testcertifikat för valsverket (EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2) medföljer varje leverans, med detaljerad kemisk sammansättning, mekaniska testresultat och oförstörande undersökningsrapporter.
Värdeskapande tjänster:Ändfasning (30°-35°), gängning och koppling, installation av plastkåpor och korrosionsskyddande beläggning (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxi, galvanisering) tillgängligt internt eller via kvalificerade partneranläggningar.
Konkurrenskraftig logistik:Strategiskt partnerskap med globala speditörer säkerställer optimerad containerlastning (maximering av kvantitet per container) och kostnadseffektiv världsomspännande frakt med pålitliga transittider.
Lager och tillgänglighet:Omfattande lager av standardstorlekar API 5L X52 (2"-24" ytterdiameter, Schedule 10-80) säkerställer korta ledtider och snabb respons på brådskande projektkrav. Anpassade storlekar produceras på begäran med en typisk ledtid på 30-45 dagar.
Sur servicekapacitet:Full kapacitet att leverera PSL2-rör med HIC- och SSC-testning enligt NACE-standarder för surgasapplikationer. Hårdhet kontrollerad till ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Välj Womic Steel Group som din pålitliga partner för högkvalitativa API 5L X52 ERW stålrör och oslagbar leveranssäkerhet. Välkommen att kontakta oss!
Webbplats: www.womicsteel.com
E-post: sales@womicsteel.com
Tel/WhatsApp/WeChat:
Viktor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Vanliga frågor (FAQ)
F: Vad betyder C350 i AS/NZS 1163?
A: "C" står för kallformad och "350" indikerar en minsta sträckgräns på 350 MPa (51 000 psi). Detta är den mest använda konstruktionskvaliteten i AS/NZS 1163-serien.
F: Vad är skillnaden mellan C350 och C250?
A: C350 har 40 % högre sträckgräns (350 MPa vs 250 MPa) och högre draghållfasthet (430 MPa vs 320 MPa). C350 möjliggör lättare konstruktioner eller högre lastkapacitet jämfört med C250. C350 är standardvalet för kommersiella och industriella byggnader.
F: Vad är skillnaden mellan C350 och C350L0?
A: C350 har inget obligatoriskt krav på slagprovning, lämplig för allmän konstruktion i måttliga klimat. C350L0 kräver Charpy-slagprovning vid 0°C (27J i genomsnitt, 20J individuellt), vilket gör den lämplig för tillämpningar i kallt klimat.
F: Vilka former finns tillgängliga för AS/NZS 1163 C350?
A: Runda (cirkulära hålprofiler - CHS), fyrkantiga (fyrkantiga hålprofiler - SHS) och rektangulära (rektangulära hålprofiler - RHS). Alla tre former finns i C350-sort. C350 är den vanligast specificerade sorten för SHS och RHS inom byggnadskonstruktion.
F: Är C350 lämplig för höghuskonstruktion?
A: Ja. C350 används ofta för höghusstommar, kommersiella strukturer och industribyggnader tack vare dess utmärkta förhållande mellan hållfasthet och kostnad. Till exempel används C350 SHS (fyrkantiga ihåliga profiler) ofta för bärande pelare i flervåningshus.
F: Kan C350 svetsas?
A: Ja. God svetsbarhet med kolekvivalenter (CE max 0,43 %). Ingen förvärmning krävs för väggtjocklekar under 16 mm under normala förhållanden. Använd ER70S-6 (MIG) eller E7018 (SMAW) tillsatsmaterial. Svetsprocedurer bör kvalificeras enligt tillämpliga föreskrifter.
F: Vilken är den maximala längden som är tillgänglig för C350-rör?
A: Standardlängder: 6 m och 12 m. Anpassade längder upp till 18 m för runda storlekar under 168 mm. Kvadratiska och rektangulära sektioner är vanligtvis begränsade till 12 m. Fräslängderna kan vara 4–16 m slumpmässiga eller fasta enligt specifikation.
F: Vilka ytbehandlingar finns tillgängliga?
A: Bar (svetsad med glödskal), oljad (lätt rostskydd), grundmålad (verkstadsprimer), varmförzinkad (zinkbeläggning). För utomhuskonstruktioner och broar rekommenderas varmförzinkad yta för korrosionsskydd.
F: Kan ni tillhandahålla tredjepartsinspektion för AS/NZS 1163 C350-rör?
A: Ja. Inspektioner av SGS, BV, TÜV, ABS, DNV, LR tillgängliga. 3.2-certifikat tillhandahålls på begäran. Testningen inkluderar kemisk analys, dragprovning och utjämningstest.
F: Vad är den typiska ledtiden för AS/NZS 1163 C350 ERW-rör?
A: Lagerstorlekar: 15–25 dagar. Specialstorlekar: 30–45 dagar. Galvanisering ger 10–15 dagar längre leveranstid. C350 finns vanligtvis i lager och erbjuder god tillgänglighet.
F: Vilken dokumentation tillhandahåller ni för leveranser av C350-rör?
A: Provningscertifikat för valsverk (EN 10204 typ 3.1 eller 3.2), dragprovningsrapport, dimensionsrapport, packlista, faktura, fraktsedel.
F: Är C350 lämplig för brobyggnation?
A: Ja. C350 används ofta för brofackverk, gångbroar och motorvägsöverfarter. För broapplikationer i kalla klimat rekommenderas C350L0 med garanterad slagtålighet vid låg temperatur.
F: Vilken är den viktbesparande fördelen med C350 jämfört med C250?
A: För samma belastning och design möjliggör C350 cirka 30 % minskning av väggtjockleken jämfört med C250. Detta innebär betydande viktbesparingar i stora konstruktioner, vilket minskar materialkostnader och grundkrav.











