1. Womic Steel: Tillverkningskapacitet och företagets styrka
Womic Steel Group är en ledande tillverkare och global exportör med över 20 års expertis inom produktion av rör i kolstål, legeringar och rostfritt stål. Vår toppmoderna produktionsanläggning för ERW-rör omfattar en omfattande tillverkningskapacitet på över 15 000 ton per månad för elektriskt motståndssvetsade stålrör.
Produktionsstorleksområde för EN 10219 S355J2H ERW-rör:Ytterdiameter från 21,3 mm till 610 mm (1/2 tum till 24 tum) med väggtjocklek från 2,0 mm till 20,0 mm. Finns i runda, fyrkantiga och rektangulära former. Enkla slumpmässiga längder på 6 m, dubbla slumpmässiga längder på 12 m eller anpassade längder efter behov.
Kvalitetscertifieringar och regelefterlevnad:
ISO 9001:2015-certifierad:Kvalitetsledningssystem som säkerställer jämn produktkvalitet i all verksamhet.
CE-märkning (EN 10219):Fullständig överensstämmelse med EN 10219-standarden för kallformade svetsade konstruktionsprofiler. CE-märkning och prestandadeklaration (DoP) tillhandahålls för godkännande på den europeiska marknaden.
EN 10204 3.2 Certifiering:Inspektionscertifikat 3.2 validerat av TÜV, LR, BV eller SGS för kritiska projekt som kräver fullständig spårbarhet.
Godkännanden för tredjepartsinspektion (TPI):Produkter och processer godkända av SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL och TÜV för klassificeringssällskapsreglerade offshore- och strukturprojekt.
Ytterligare certifieringar:ISO 14001, ISO 45001, NORSOK M-650 finns tillgängliga på begäran.
Kundspecifika godkännanden:Regelbundna fabriksrevisioner för stora EPC-entreprenörer, byggföretag och ingenjörsföretag globalt.
Globalt erkännande:Womic Steel är en betrodd leverantör till globala EPC-entreprenörer, byggföretag och ingenjörsföretag, och betjänar över 80 länder i Sydostasien, Europa, Mellanöstern, Afrika och Amerika.
2. EN 10219 S355J2H ERW stålrör: Materialsammansättning och prestandaegenskaper
EN 10219 S355J2H är en kallformad svetsad konstruktionsprofil tillverkad av olegerat stål och finkornigt stål. "S" betecknar konstruktionsstål, "355" indikerar en minsta sträckgräns på 355 MPa, "J2" specificerar Charpy-slagprovning vid -20°C (minst 27J) och "H" indikerar hålprofil.
Jämfört med lägre kvaliteter som S235JRH (235 MPa utbyte) och S275JRH (275 MPa utbyte) erbjuder S355J2H betydligt högre hållfasthet samtidigt som den bibehåller utmärkt svetsbarhet, formbarhet och lågtemperaturseghet. Slaghållfastheten J2 gör den lämplig för applikationer i kallt klimat där slagtålighet vid -20 °C krävs. Denna kvalitet är den mest specificerade hålprofilen för byggnadskonstruktioner, broar och offshore-konstruktioner i Europa och på internationella marknader.
EN 10219 S355J2H ERW stålrörs kemiska sammansättning (slevanalys, viktprocent):
| Element | C max | Si max | Mn max | P max | S-max | N max |
| S355J2H | 0,22 | 0,55 | 1,60 | 0,030 | 0,030 | 0,015 |
Obs: Finkornbehandling tillämpas (Al ≥ 0,015 % eller andra kornförfinande element). Kolekvivalent (CEV) max 0,45 % för väggtjocklek ≤ 40 mm, vilket säkerställer god svetsbarhet för sammanfogning och tillverkning i fält.
EN 10219 S355J2H ERW stålrör Mekaniska egenskaper (rumstemperatur):
| Väggtjocklek (mm) | Sträckgräns (min) | Draghållfasthet | Förlängning (min) |
| t ≤ 16 mm | 355 MPa | 470–630 MPa | 20 % |
| 16 mm < t ≤ 40 mm | 345 MPa | 470–630 MPa | 20 % |
| 40 mm < t ≤ 80 mm | 335 MPa | 470–630 MPa | 19 % |
Obs: Sträckgränsen minskar något med ökande väggtjocklek, en standardegenskap för konstruktionshålprofiler. Draghållfasthetsintervallet förblir konsekvent över alla tjocklekar, vilket säkerställer förutsägbar konstruktionsprestanda.
EN 10219 S355J2H ERW stålrörs egenskaper mot lågtemperaturslag (Charpy V-skåra):
| Kvalitet | Testtemperatur | Genomsnittlig energi (min) | Individuell energi (min) |
| S355J2H | -20°C | 27 Joule | 20 joule |
*Obs: J2-klassning säkerställer tillförlitlig prestanda i kalla miljöer, vilket gör S355J2H lämplig för broar, offshore-konstruktioner och byggnadskonstruktioner i regioner med temperaturer under noll. För lägre temperaturkrav (-40 °C) är S355J2H inte tillämplig; S355ML eller S355NL bör övervägas.*
Gränser för kolekvivalenter för EN 10219 S355J2H ERW stålrör:
| Väggtjocklek | CEV (IIW) Maximum |
| t ≤ 40 mm | 0,45 % |
| t > 40 mm | Enligt överenskommelse |
Obs: Ekvivalent med låg kolhalt säkerställer utmärkt svetsbarhet i fältförhållanden, vilket minskar förvärmningskrav och installationskostnader för strukturell tillverkning.
3. EN 10219 S355J2H ERW stålrörs dimensionsområde och standardöverensstämmelse
Womic Steel levererar EN 10219 S355J2H ERW-rör över ett brett dimensionsspektrum, helt i enlighet med standarderna EN 10219-1:2006 och EN 10219-2:2006.
| Punkt | Specifikation |
| Standard | EN 10219-1 / EN 10219-2 (Kallformade svetsade konstruktionsrör) |
| Kvalitet | S355J2H (1,0576) |
| Tillverkningsprocess | Elektrisk motståndssvetsning (ERW) / Högfrekvenssvetsning (HFW) |
| Formalternativ | Rund / Kvadratisk / Rektangulär |
| Utvändig diameter (rund) | 21,3 mm – 610 mm (1/2 tum – 24 tum) |
| Kvadratisk storlek | 20 mm x 20 mm – 500 mm x 500 mm |
| Rektangulärt storleksområde | 40 mm x 20 mm – 600 mm x 400 mm |
| Väggtjockleksområde | 2,0 mm – 20,0 mm (beroende på storlek och form) |
| Längd | 6 m (SR), 12 m (DR), eller anpassade längder upp till 18 m |
| Slutmål | Slät ände (PE) / Avfasad ände (BE) |
| Ytbehandling | Bar / Oljad / Svartlackerad / Grundmålad / Galvaniserad / Målad |
| Toleranser | Ytterdiameter: ±1,0 % / Vikt: ±10 % / Längd: +50 mm -0 mm |
4. Tillgängliga dimensioner och specifikationer - ERW stålrör
| NB | Storlek | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2,24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2,31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3,05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9,27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9,27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9,53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Obs: Tillgänglig väggtjocklek kan variera beroende på rördiameter och tillverkningskapacitet. Anpassade dimensioner utanför detta intervall finns tillgängliga på begäran.
5. Vanliga ERW-stålrörsstandarder tillverkade av Womic Steel
| Standard | Vanliga betyg | Typisk tillämpning |
| API 5L (Specifikation för ledningsrör) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 | Olje- och gasöverföring, onshore/offshore-rörledningar |
| ASTM-linjerör och konstruktionsrör | ||
| ASTM A53 (Specifikation för rör, stål, svart och varmdoppat, zinkbelagt, svetsat och sömlöst) | GR.A, GR.B | Vatten, gas, ånga, luft, strukturella tillämpningar |
| ASTM A135 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade stålrör) | GR.A, GR.B | Vatten, gas, ånga, raffinaderitjänster |
| ASTM A252 (Specifikation för svetsade och sömlösa stålrörspålar) | GR.1, GR.2, GR.3 | Grundpålning, marinpålning, brofundament |
| ASTM A500 (Specifikation för kallformade svetsade och sömlösa kolstålskonstruktionsrör) | GR.A, GR.B, GR.C | Strukturrör, byggnadsramar, broar |
| ASTM A501 (Specifikation för varmformade svetsade och sömlösa kolstålskonstruktionsrör) | GR.A, GR.B | Tunga strukturella tillämpningar, pelare, fackverk |
| ASTM-panna och värmeväxlare (ERW) | ||
| ASTM A178 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade pannrör av kolstål och kolmanganstål) | Klass A, C, D | Pannrör, överhettarrör |
| ASTM A214 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade värmeväxlare och kondensorrör av kolstål) | — | Värmeväxlare, kondensorer |
| ASTM A250 (Specifikation för elektriskt motståndssvetsade pannrör och överhettarrör av ferritisk legering av stål) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Högtemperaturpanna och överhettare |
| ASTM A334 (Specifikation för sömlösa och svetsade kol- och legeringsstålrör för lågtemperaturanvändning) | GR.1, GR.3, GR.6 | Lågtemperaturanvändning, kryogen |
| EN / DIN / BS-standarder | ||
| EN 10217-1 (Svetsade stålrör för tryckändamål - Olegerade stålrör med specificerade rumstemperaturegenskaper) | P235TR1, P265TR1 | Tryckkärl, panntrummor, högtrycksrör |
| EN 10217-2 (Svetsade stålrör för tryckändamål - Rör av olegerade och legerade stål med specificerade egenskaper vid förhöjda temperaturer) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Förhöjd temperatur, pannrör, värmeväxlare |
| EN 10219-1 (Kallformade svetsade stålrör för konstruktionsändamål) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Strukturella tillämpningar, byggnadskonstruktion, broar |
| EN 10210 (Varmbearbetade konstruktionshålprofiler av olegerade och finkorniga stål) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH | Varmformade sömlösa/svetsade hålprofiler för strukturella ändamål, byggnadskonstruktioner, broar |
| EN 10025-2 (Varmvalsade produkter av konstruktionsstål - Olegerade konstruktionsstål) | S235JR, S275JR, S355JR | Allmänna stålkonstruktioner, väg- och vattenbyggnad |
| EN 10255 (Olegerade stålrör lämpliga för svetsning och gängning) | S195T, S235JRTH | Vatten, gas, avlopp, gängade rörsystem |
| EN 10305-2 (Stålrör för precisionsapplikationer - Svetsade kalldragna rör) | E215, E235, E355 | Precisionsapplikationer, hydraulcylindrar |
| BS 1387 (Specifikation för skruvade och muttförsedda stålrör) | Klass A, B, C | Vatten, gas, ånga, byggnadsställningar, gängat rör |
| DIN 2458 (Svetsade stålrör och rördelar - Allmänna tekniska leveransvillkor) | St37.0, St44.0, St52.0 | Allmänna svetsade stålrör, strukturella tillämpningar |
| ISO och andra standarder | ||
| ISO 3183 (Petroleum- och naturgasindustrin - Stålrör för rörledningstransportsystem) | L245, L290, L360, L415 | Olje- och gasledningar (ISO-motsvarande API 5L) |
| ISO 65 (Stålrör för vatten, gas och avlopp - Gängade rör) | Medel, Tung | Vatten, gas, avlopp, gängat rör |
| CSA G40.21 (Stål av konstruktionskvalitet - kanadensisk standard) | 44W, 50W | Strukturella tillämpningar (Kanada) |
| AS 1163 (Stålprofiler i konstruktionsstål - australisk standard) | C250, C350, C450 | Strukturella ihåliga profiler (Australien) |
| GOST 10706 (Svetsade stålrör för rörledningar och konstruktioner - rysk standard) | St20, St35, St45 | Rörledningar, strukturella tillämpningar (Ryssland) |
Användande:Olje- och gasöverföring, vatten och avlopp, strukturprojekt, byggnadsställningar, pålfundament, högtrycksvätska, kemisk bearbetning, kraftproduktion, byggnation, marin teknik, pannrör, värmeväxlare, överhettare, kondensorer, lågtemperaturanvändning, precisionsapplikationer, hydraulcylindrar, gängade rörsystem
6. Tillverkningsprocess - ERW / HFW stålrör
Råmaterialinspektion:Inkommande stålrullar verifieras avseende kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper och ytkvalitet. Varje rulle tilldelas ett unikt värmenummer för fullständig spårbarhet.
Avrullning och utjämning:Spolarna rullas av och nivelleras för att platta till remsan och ta bort spolsatsen, vilket säkerställer jämn planhet för konsekvent formning.
Kantfräsning och trimning:Båda kanterna på remsan frästs till exakt breddtolerans (±0,5 mm), vilket skapar en ren, parallell yta för högkvalitativ svetsbildning.
Kallformning:Den utjämnade remsan passerar genom formningsvalsar som gradvis formar den platta remsan till ett öppet cylindriskt rörskal.
Högfrekvent svetsning (HFW/ERW):Högfrekvent ström (200–500 kHz) värmer upp kontaktkanterna till smidestemperatur (1 350–1 500 °C). Pressvalsar pressar ihop de uppvärmda kanterna och skapar en smidd svets utan tillsatsmaterial.
Borttagning av svetssträng:Intern och extern avlagring avlägsnas med hårdmetallslipblad medan de är varma, vilket ger en slät yta med minimal svetsförstärkning.
Storleksordning:Det svetsade röret passerar genom kalibreringsvalsar för att uppnå exakt ytterdiametertolerans (±0,5 % till ±1,0 %). Ytterligare valsar producerar kvadratiska/rektangulära former vid behov.
Värmebehandling (valfritt):Normalisering vid 890-930 °C kan tillämpas för förbättrad duktilitet eller spänningsavlastning, vilket ger en enhetlig ferrit-perlit-mikrostruktur.
Kapning till längd:Röret kapas till specificerade längder med hjälp av flygande kapsågar med precisionskontroll (±3 mm).
Icke-förstörande testning:
●Ultraljudsprovning (UT):100 % inspektion av svetssöm och rörkropp för lamineringar, inneslutningar och bristande sammansmältning.
●Virvelströmsmätning (ET):Kontinuerlig onlinekontroll av svetskvaliteten.
●Hydrostatisk testning:Varje rör testades till 95 % av SMYS i minst 10 sekunder.
Slutbehandling:Släta ändar, avfasade ändar (30°-35° med 1,6 mm landning) eller gängade ändar enligt kundens specifikation.
Slutkontroll och märkning:Visuell inspektion, dimensionsverifiering (yttre diameter, vikt, längd, rakhet) och permanent märkning enligt standard (kvalitet, storlek, värmenummer, tillverkare).
7. Kvalitetskontroll och testprocedurer
| Etapp | Inspektionsmetod | Ändamål |
| Råvara | Kemisk analys (OES-spektrometer) | Verifiera överensstämmelse med API 5L-kompositionsgränserna |
| Råvara | Dragprovning | Verifiera sträckgräns, draghållfasthet, töjning |
| Pågående | Dimensionsinspektion (mikrometrar, skjutmått) | Övervaka ytterdiameter och vikt under formning och dimensionering |
| Svetszon | Ultraljudstestning (UT) - Online | Upptäck svetsavbrott, brist på sammansmältning |
| Svetszon | Virvelströmsmätning (ET) - Online | Kontinuerlig övervakning av svetsfogens kvalitet |
| Svetszon | Makroundersökning av svetsfog | Verifiera svetsgenomträngning och fusionsgeometri |
| Färdigt rör | Hydrostatisk testning (10 sekunder min vid 95 % SMYS) | Verifiera tryckintegritet och läckagetäthet |
| Färdigt rör | Ultraljudstestning (UT) - Offline (valfritt) | Helkroppslaminärinspektion |
| Färdigt rör | Magnetisk partikelinspektion (MPI) | Detektering av ytsprickor (svetsning och HAZ) |
| Färdigt rör | Charpy V-Notch slagtest | Verifiera lågtemperaturseghet (PSL2) |
| Färdigt rör | Hårdhetstest (HRC / HV10) | Verifiera maximala hårdhetsgränser (sur drift) |
| Färdigt rör | Guidad böjningstest (yta och rot) | Verifiera svetsens duktilitet och soliditet |
| Färdigt rör | Plattningstest | Verifiera rörets duktilitet och soliditet |
| Färdigt rör | Dimensions- och visuell inspektion | Verifiera ytterdiameter, vikt, längd, rakhet, ytkvalitet |
| Färdigt rör | Markeringsverifiering | Säkerställ permanent märkning enligt API 5L |
Ytterligare tester för PSL2 / Sour-tjänsten:
● HIC-test (väteinducerad sprickbildning) enligt NACE TM0284
● SSC-test (sulfidspänningssprickbildning) enligt NACE TM0177 metod A
● CVN-slagprovning vid -10 °C, -20 °C eller -46 °C
● Hårdhetsverifiering (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 för HIC-beständighet)
Kvalitetsdokumentation:
● Kvarnartestcertifikat enligt EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2
● Hydrostatisk testrapport (rör för rör)
● UT/ET-inspektionsrapport
● Spårbarhet från värmenummer till färdigt rör
8. Primära tillämpningar ERW stålrör
ERW-rör är viktiga komponenter i olje- och gasöverföring och olika industriella tillämpningar:
Olje- och gasöverföring:Långväga rörledningar för råolja, naturgas och raffinerade petroleumprodukter, både på land och till havs.
Transport av högtrycksvätskor:Vatteninjektionsledningar, system för avfallshantering av producerat vatten och högtrycksvätskeöverföring i oljefält och bearbetningsanläggningar.
Landbaserade rörledningsprojekt:Samlingsledningar, stamledningar och distributionsrörledningar över hela landet i olje- och gasfält.
Offshore-rörledningssystem:Undervattensflödesledningar, stigrör och exportpipelines för offshoreplattformar och undervattenskompletteringar (med PSL2- och survattenledningsalternativ).
Sura servicemiljöer:Rörledningar som hanterar våt sur gas (innehållande H₂S) som kräver PSL2 med kompletterande krav inklusive HIC- och SSC-motstånd enligt NACE-standarder.
Vattenöverföring:Vattenförsörjningsledningar med stor diameter, bevattningssystem och överföring av råvatten för kommunal och industriell användning.
Avlopps- och avloppsrening:Avloppsledningar, rörledningar för reningsverk och slamhanteringssystem.
Industriella strukturella tillämpningar:Rörställ, stöd, avstygnande element och strukturella komponenter i raffinaderier, petrokemiska anläggningar och industrianläggningar.
Olje- och gasbearbetningsanläggningar:Flödesledningar, grenrör, grenrör och sammankopplade rör i processanläggningar och kompressorstationer.
EPC och anläggningsrör:Process- och ledningsrör i raffinaderier, gasbearbetningsanläggningar, kemiska komplex och kraftproduktionsanläggningar.
9. Förpackning och frakt
ERW-rör förpackas och skickas med största omsorg för att säkerställa deras skydd under transport. Här är en beskrivning av förpacknings- och fraktprocessen:
Förpackning:
Skyddande beläggning:Före förpackning kan rören beläggas med ett tunt lager rostskyddsolja eller skyddande lack för att förhindra ytkorrosion och oxidation under lagring och transport. Bar yta finns även tillgänglig för omedelbar beläggningsapplicering vid destination.
Paketering:Rör med liknande dimensioner och specifikationer buntas noggrant ihop i sexkantiga eller rektangulära buntar. De säkras med stålband (vanligtvis 3–5 band per bunt) för att förhindra rörelse inuti bunten.
Ändkapslar:Plaständhattar (PE eller PP) placeras på båda ändar av varje rör för att skydda avfasade ändar, släta ändar och gängade anslutningar från stötskador, skräp och fukt.
Vaddering och dämpning:För premium exportordrar kan stoppningsmaterial som skumringar eller gummiremsor användas mellan rörlagren för att förhindra nötning och beläggningsskador under hantering.
Trälådor eller lådor:För tunnväggiga rör, precisionsrör eller beställningar av premiumbeläggningar kan rören packas i robusta trälådor eller plywoodlådor för att ge förbättrat skydd mot yttre krafter och ovarsam hantering.
Frakt:
Transportsätt:Rör transporteras via containerfartyg (20 fot/40 fot), bulktransportörer eller järnvägsfrakt beroende på destination, volym och brådska. Flygfrakt tillgänglig för prov- eller tidskritiska transporter.
Containerisering:Små till medelstora beställningar lastade i standardfraktcontainrar, vilket skyddar godset från väder, fukt och externa föroreningar under transport.
Lastning av bulkfartyg:Stora beställningar (vanligtvis >200 ton) lastas direkt i bulkfartyg. Lyftbalkar och spridarstänger förhindrar skador; lastutrymme och surrning säkrar lasten mot sjörörelser.
Märkning och dokumentation:Varje bunt är tydligt märkt med kvalitet, standard, dimensioner, värmenummer och hanteringsinstruktioner. Fullständig dokumentation (faktura, packlista, konossement, ursprungsintyg, valsverkstestcertifikat) förberedd för smidig tullklarering.
Säker fastsättning:Buntar säkrade med stålband, stuvpåsar eller trästag för att förhindra förskjutning, rullning eller skador under transport.
Spårning och försäkring:Containerspårningsnummer tillhandahålls för övervakning i realtid. Sjöfraktförsäkring (allrisk eller med average) finns tillgänglig på begäran.
Sammanfattningsvis säkerställer Womic Steel att alla ERW-stålrör förpackas med branschledande skyddsåtgärder och skickas med tillförlitliga transportmetoder för att nå sin destination i optimalt skick. Korrekt förpacknings- och fraktförfaranden är avgörande för att bevara de levererade produkternas integritet och kvalitet.
10. Fördelar och vanliga frågor med Womic Steel
Varför samarbeta med Womic Steel?
Allt på en enda plats:Komplett sortiment från API 5L ERW-rör till matchande OEM-rördelar (böjar, T-rör, reduceringsrör, flänsar, lock) i kompatibla materialkvaliteter, inklusive kolstål, legerat stål och rostfritt stål.
Teknisk överensstämmelse:Fullständiga testcertifikat för valsverket (EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2) medföljer varje leverans, med detaljerad kemisk sammansättning, mekaniska testresultat och oförstörande undersökningsrapporter.
Värdeskapande tjänster:Ändfasning (30°-35°), gängning och koppling, installation av plastkåpor och korrosionsskyddande beläggning (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxi, galvanisering) tillgängligt internt eller via kvalificerade partneranläggningar.
Konkurrenskraftig logistik:Strategiskt partnerskap med globala speditörer säkerställer optimerad containerlastning (maximering av kvantitet per container) och kostnadseffektiv världsomspännande frakt med pålitliga transittider.
Lager och tillgänglighet:Omfattande lager av standardstorlekar API 5L X52 (2"-24" ytterdiameter, Schedule 10-80) säkerställer korta ledtider och snabb respons på brådskande projektkrav. Anpassade storlekar produceras på begäran med en typisk ledtid på 30-45 dagar.
Sur servicekapacitet:Full kapacitet att leverera PSL2-rör med HIC- och SSC-testning enligt NACE-standarder för surgasapplikationer. Hårdhet kontrollerad till ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Välj Womic Steel Group som din pålitliga partner för högkvalitativa API 5L X52 ERW stålrör och oslagbar leveranssäkerhet. Välkommen att kontakta oss!
Webbplats: www.womicsteel.com
E-post: sales@womicsteel.com
Tel/WhatsApp/WeChat:
Viktor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Vanliga frågor (FAQ)
F: Vad är skillnaden mellan S355J2H och andra EN 10219-kvaliteter som S235JRH och S275JRH?
A: S235JRH har en minsta sträckgräns på 235 MPa, S275JRH har 275 MPa och S355J2H har 355 MPa. S355J2H erbjuder den högsta hållfastheten bland dessa tre vanliga kvaliteter. Dessutom har S355J2H slagtålighet J2 (-20 °C, minst 27 J), medan S235JRH och S275JRH har JR slagtålighet (rumstemperatur, minst 27 J). För applikationer som kräver högre hållfasthet eller slagtålighet vid låg temperatur är S355J2H det föredragna valet. För projekt som kräver ännu högre hållfasthet (420 MPa eller 460 MPa) finns S420MH och S460MH tillgängliga.
F: Vad betyder beteckningen "J2H" i S355J2H?
A: Beteckningen uppdelas enligt följande: "S" står för konstruktionsstål, "355" indikerar en minsta sträckgräns på 355 MPa, "J2" anger Charpy-slagprovning vid -20 °C med minst 27 J genomsnittlig energi, och "H" betecknar hålprofil (kallformad). Som jämförelse: "JR" = slag vid rumstemperatur (20 °C), "J0" = slag vid 0 °C, "J2" = slag vid -20 °C, "K2" = slag vid -20 °C med högre energi (minst 40 J).
F: Kan S355J2H användas för svetsade konstruktioner? Vilka svetsprocedurer rekommenderas?
A: Ja, S355J2H erbjuder utmärkt svetsbarhet tack vare dess lågkolhalt (CEV ≤ 0,45 %). Rekommenderade svetsprocesser inkluderar MAG (135), TIG (141), MMA (111) och SAW (12). Förvärmning krävs i allmänhet inte för väggtjocklekar under 20 mm under normala verkstadsförhållanden. För tjockare sektioner eller låga omgivningstemperaturer rekommenderas förvärmning vid 50-100 °C. Svetsmaterial bör matcha basmaterialets hållfasthet (vanligtvis ER70S-6 eller liknande). Kvalificera alltid svetsprocedurer enligt EN 1090 eller tillämpliga standarder.
F: Vilka former finns tillgängliga för EN 10219 S355J2H? Kan ni leverera fyrkantiga och rektangulära rör?
A: Ja, EN 10219 täcker kallformade svetsade hålprofiler i tre former: runda (cirkulära hålprofiler - CHS), fyrkantiga (fyrkantiga hålprofiler - SHS) och rektangulära (rektangulära hålprofiler - RHS). Womic Steel levererar alla tre former i kvalitet S355J2H. Runda storlekar varierar från 21,3 mm till 610 mm ytterdiameter. Kvadratiska storlekar från 20x20 mm till 500x500 mm. Rektangulära storlekar från 40x20 mm till 600x400 mm. Vänligen ange dina specifika måttkrav för att bekräfta tillgänglighet.
F: Vilken är den maximala längden som är tillgänglig för EN 10219 S355J2H ERW-rör?
A: Vi levererar standardlängder på 6 meter och 12 meter (cirka 20 och 40 fot) för diametrar upp till 610 mm (24 tum). För mindre diametrar (under 168 mm) finns speciallängder upp till 18 meter (60 fot) tillgängliga på begäran. För kvadratiska och rektangulära sektioner är den maximala längden vanligtvis 12 meter. Längre längder för specifika projekt kräver detaljerad specifikation och teknisk granskning.
F: Vad är skillnaden mellan EN 10219 och EN 10210? Vilken ska jag välja?
A: EN 10219 omfattarkallformadsvetsade konstruktionshålprofiler (ERW/HFW-process), vilket ger snävare dimensionstoleranser och bättre ytfinish. EN 10210 täckervarmbehandladkonstruktionshålprofiler (sömlösa eller varmvalsade, svetsade), vilket ger lägre restspänningar och bättre prestanda för tunga belastningstillämpningar. För allmän konstruktion, byggnadsstommar och precisionstillämpningar är EN 10219 vanligtvis mer kostnadseffektiv. För tunga strukturella tillämpningar, offshore-plattformar och dynamiska belastningsförhållanden kan EN 10210 vara att föredra. Båda standarderna inkluderar kvalitet S355J2H med liknande mekaniska egenskaper.
F: Kan EN 10219 S355J2H användas för offshore- och marina tillämpningar?
A: Ja, S355J2H med slagtålighet J2 (-20°C) är lämplig för många offshore- och marina tillämpningar, inklusive däckskonstruktioner, förstärkningar av jackets, däckstöd och marin utrustning. För kritiska offshore-applikationer som kräver lägre temperaturpåverkan (-40°C eller -50°C) eller strängare materialkrav specificeras dock vanligtvis S355ML, S355NL eller EN 10225-kvaliteterna (S355G8+M, S355G10+M). Vänligen ange dina projektspecifikationer för korrekt kvalitetsrekommendation.
F: Vilka ytbehandlingar finns tillgängliga för rör enligt EN 10219 S355J2H?
A: Vi erbjuder olika ytbehandlingsalternativ, inklusive: Bara (svetsade, i originalskalsfärg), Oljade (tunn rostskyddsoljebeläggning), Svartbelagda (lack eller fernissa), Grundmålade (verkstadsprimer för svetsning), Varmförzinkade (zinkbeläggning för korrosionsskydd), Målade (anpassade färger och system) och korrosionsskyddande beläggningar (epoxi, polyuretan eller andra specificerade system). För strukturella tillämpningar som kräver korrosionsskydd är varmförzinkning enligt EN ISO 1461 det vanligaste valet.
F: Vilken oförstörande provning (NDT) finns tillgänglig för rör enligt EN 10219 S355J2H?
A: Vi erbjuder flera NDT-alternativ: 100 % ultraljudsprovning (UT) av svetsfog och rörkropp, virvelströmsprovning (ET) för online-svetskvalitetsinspektion, hydrostatisk provning (tryckprovning), visuell och dimensionell inspektion, magnetisk partikelinspektion (MPI) för detektering av ytsprickor och radiografisk provning (RT) för verifiering av svetsfogar. Standarden EN 10219 kräver inte NDT för alla tillämpningar, men vi kan tillhandahålla alla nödvändiga tester enligt kundens specifikation.
F: Kan ni tillhandahålla tredjepartsinspektion för EN 10219 S355J2H-rör?
A: Ja. Vi välkomnar och underlättar inspektioner av DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR eller någon av kunden utsedd representant under produktionen (bevittnande av dimensionsinspektion, oförstörande testning, mekanisk provning) och före leverans. 3.2 Inspektionsintyg validerade av auktoriserade tredjepartsorgan tillhandahålls rutinmässigt på begäran. För europeiska projekt som kräver CE-märkning tillhandahåller vi prestandadeklarationer (DoP) som en del av efterlevnadsdokumentationen.
F: Erbjuder ni kapning och tillverkning av S355J2H-profiler?
A: Ja. Vi erbjuder precisionskapning till exakta kundspecificerade längder med snäva toleranser (vanligtvis ±3 mm) och rena, gradfria ändar. Ytterligare tillverkningstjänster inkluderar ändfasning (för svetsförbindningar), ändplaning (för specifika förbindningar), borrning (för bulthål), urtagning (för ramförbindningar) och svetsning av ändplattor eller förbindningsflikar. Vänligen bifoga dina tillverkningsritningar för anpassade krav.
F: Vad är den typiska ledtiden för EN 10219 S355J2H ERW-rör?
A: Standardledtiden för lagerstorlekar (vanliga diametrar och väggtjocklekar) är cirka 15–25 dagar. För storlekar som inte finns i lager eller som är specialanpassade är ledtiden cirka 30–45 dagar från orderbekräftelse. För stora kvantiteter (>500 ton) eller specialkrav (tredjepartsinspektion, specialbeläggning, speciallängder) kan ledtiden förlängas till 45–60 dagar. Expressbeställningar (15–20 dagar) kan vara tillgängliga för mindre kvantiteter av standardstorlekar. Kontakta oss för aktuella ledtider baserat på dina specifika krav.
F: Vilka certifieringar och dokumentation tillhandahåller ni med leveranser av S355J2H-rör?
A: Varje leverans inkluderar omfattande dokumentation: Valsprovningscertifikat enligt EN 10204 Typ 3.1 (eller Typ 2.2 / 3.2 på begäran) inklusive kemisk sammansättning, draghållfasthetsegenskaper och resultat från slagtester; Dimensionsinspektionsrapport; CE-märkning och prestandadeklaration (DoP) för den europeiska marknaden; Packlista; Faktura; Fraktsedel; och Ursprungsintyg (vid behov). För beställningar som inspekterats av tredje part tillhandahålls ytterligare inspektionsrapporter och vittnesintyg.










