1. Womic Steel: Tillverkningskapacitet och företagets styrka
Womic Steel Group är en ledande tillverkare och global exportör med över 20 års expertis inom produktion av rör i kolstål, legeringar och rostfritt stål. Vår toppmoderna anläggning omfattar en omfattande produktionskapacitet som överstiger10 000 ton per månadför sömlösa rör.
Produktionsstorleksintervall:Sömlösa rör från ytterdiameter 1/4" till 24" (10,3 mm – 610 mm) med väggtjocklek från SCH10 till XXS.
Kvalitetscertifieringar och regelefterlevnad:
ISO 9001:2015Certifierat kvalitetsledningssystem.
PED 2014/68/EU Bilaga I, avsnitt 4.3 Överensstämmelse:Womic Steels pannrör uppfyller de väsentliga säkerhetskraven i tryckbärande anordningsdirektivet.CE-märkning(eller överensstämmelseintyg) finns tillgängligt på begäran för att underlätta smidig tullklarering och projektgodkännande inom Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.
EN 10204 3.2 Certifiering:Utöver standard 2.2 och 3.1 MTC levererar vi produkter med inspektionscertifikat 3.2, validerat av EU-auktoriserade tredjepartsorgan (TÜV, LR, BV) för kritiska pannapplikationer som kräver fullständig spårbarhet.
Godkännanden för tredjepartsinspektion (TPI):Våra produkter och produktionsprocesser är godkända och granskade av stora internationella organ och klassificeringssällskap, inklusiveSGS, BV, ABS, LR, DNV och GL.
Globalt erkännande:Womic Steel är en betrodd leverantör till Fortune 500-energiföretag och globala EPC-entreprenörer och betjänar över 80 länder i Sydostasien, Europa, Mellanöstern och Amerika.
2.EN10216 P235GH: Materialsammansättning och prestanda
10CrMo5-5 (stålnummer1,7338) är enkrom-molybdenlegerat stålSpeciellt utformad för användning vid förhöjda temperaturer i tryckbärande anordningar. Beteckningen "10" indikerar ungefär 1,0 % kromhalt (baserat på 1/10 av den genomsnittliga Cr-halten), "CrMo" betecknar krom-molybdenlegering och "5-5" representerar molybdenhaltsintervallet (0,45-0,65 %). 10CrMo5-5 placeras mellan 13CrMo4-5 och 10CrMo9-10 vad gäller legeringshalt, vilket erbjuder enkostnadseffektiv balans mellan hållfasthet vid förhöjd temperatur, krypmotstånd och svetsbarhetför applikationer med måttliga höga temperaturer upp till 550 °C.
Kemisk sammansättning (gjutningsanalys, viktprocent)
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Ni | Cu | Totalt |
| Minsta % | 0,10 | — | 0,40 | — | — | 0,80 | 0,45 | — | — | — |
| Max % | 0,15 | 0,35 | 1,00 | 0,025 | 0,015 | 1,20 | 0,65 | 0,30 | 0,30 | 0,020 |
*Obs: Jämfört med 13CrMo4-5 (0,70–1,15 % Cr, 0,40–0,60 % Mo) har 10CrMo5-5 något högre minimumkrom (0,80 % vs 0,70 %) och högre minimummolybden (0,45 % vs 0,40 %), vilket ger marginellt förbättrad kryphållfasthet. Strikt kontroll av svavel (≤0,015 %) säkerställer god svetsbarhet.*
Mekaniska egenskaper (rumstemperatur)
| Egendom | Värde |
| Leveransvillkor | Normaliserad och anlöpt (+NT) vid 900-960°C (normalisering) + 650-750°C (anlöpning) |
| Sträckgräns (ReH) | ≥ 300 MPa(för T ≤ 16 mm) |
| Draghållfasthet (Rm) | 450–600 MPa |
| Förlängning (A min) | 20 % (Longitudinell) / 18 % (Tvärgående) |
*Obs: Den normaliserade och anlöpta (+NT) värmebehandlingen säkerställer en enhetlig, finkornig bainit-ferritisk mikrostruktur med optimerade mekaniska egenskaper för långvarig användning vid förhöjda temperaturer upp till 550 °C.*
Högtemperaturkrypningsegenskaper
| Temperatur (°C) | 400 | 450 | 500 | 550 |
| Sträckgräns (MPa) | ≥270 | ≥250 | ≥220 | ≥180 |
| Krypbrottstyrka (100 000 timmar) | 200 | 160 | 110 | 65 |
*Obs: 10CrMo5-5 bibehåller användbar hållfasthet upp till 550 °C, jämförbart med 13CrMo4-5, men med något högre legeringsinnehåll för marginellt bättre krypprestanda i specifika tillämpningar.*
3. Dimensionsområde och standardöverensstämmelse
Womic Steel levererar 10CrMo5-5-rör över ett brett dimensionsspektrum, i full överensstämmelse med de senaste EN 10216-2:2024-standarderna.
| Punkt | Specifikation |
| Standard | EN 10216-2:2024 (Sömlösa rör för tryckändamål – Rör av olegerade och legerade stål med specificerade egenskaper vid förhöjda temperaturer) |
| Kvalitet | 10CrMo5-5 (1,7338) |
| Ytterdiameter | 10,3 mm – 610 mm (1/4 tum – 24 tum) |
| Väggtjocklek | 2,0 mm – 60,0 mm (SCH10 – XXS) |
| Leveransvillkor | Normaliserad och tempererad (+NT) |
| Inspektionskategorier | TC1 / TC2 (EN 10204 Typ 2.2 Testrapport) |
3. Tillgängliga mått och specifikationer
| NB | Storlek | OD mm | SCH40-talet mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2,24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2,31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3,05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9,27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9,27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 |
4. Vanliga pannor, värmeväxlarrörstandarder och kvalitet tillverkade av Womic Steel
| Standard | Stålkvaliteter |
| Pannrör (sömlösa och svetsade) | |
| ASTM A178: Elektriskt motståndssvetsade pannrör av kolstål och kol-manganstål | A178 Grad A, Grad C, Grad D |
| ASTM A179: Sömlösa kalldragna värmeväxlare och kondensorrör av lågkolstål | A179 Grad C |
| ASTM A192: Sömlösa pannrör av kolstål för högt tryck | A192 |
| ASTM A199: Sömlösa kalldragna värmeväxlare och kondensorrör av mellanlegerat stål | T5, T5b, T7, T9, T11, T22 |
| ASTM A200: Sömlösa mellanlegerade stålrör för raffinaderitjänster | T5, T5b, T7, T9, T11, T22 |
| ASTM A209: Sömlösa pann- och överhettarrör av kol-molybdenlegerat stål | T1, T1a, T1b |
| ASTM A210: Sömlösa pann- och överhettarrör av medelstarkt kolstål | A210 Grad A-1, Grad C |
| ASTM A213: Sömlösa rör för pannor, överhettare och värmeväxlare av ferritisk och austenitisk legering av stål | T2, T5, T5b, T9, T11, T12, T17, T21, T22, T23, T24, T36, T91, T92, T122, TP304, TP304L, TP304H, TP309, TP309H, TP316H, TP310, TP310, TP310, TP316H, TP321, TP321H, TP347, TP347H, TP347HFG |
| ASTM A250: Elektriskt motståndssvetsade ferritiska legeringsstålpannor och överhettarrör | T1, T1a, T1b, T2, T5, T9, T11, T22 |
| ASTM A556: Sömlösa kalldragna matarvattenrör av kolstål | A556 Klass A2, Klass B2, Klass C2 |
| Rör och rör av legerat stål (krom-molybden) | |
| ASTM A335: Sömlöst ferritiskt legerat stålrör för högtemperaturanvändning | P1, P2, P5, P5b, P5c, P9, P11, P12, P15, P21, P22, P23, P24, P36, P91, P92, P122, P911 |
| ASTM A369: Sömlöst ferritiskt legerat stålrör för högtemperaturanvändning | FP1, FP2, FP5, FP5b, FP5c, FP9, FP11, FP12, FP21, FP22, FP91 |
| ASTM A213 (legeringskvaliteter): Sömlösa pannrör av ferritisk legering | T1, T1a, T1b, T2, T5, T5b, T9, T11, T12, T17, T21, T22, T23, T24, T36, T91, T92, T122 |
| EN 10216-5: Sömlösa rostfria stålrör för tryckändamål | 1,4301, 1,4307, 1,4401, 1,4404, 1,4432, 1,4435, 1,4436, 1,4541, 1,4550, 1,4571 |
| EN 10305-1: Sömlösa kalldragna precisionsstålrör | E215, E235, E355 |
| EN 10305-2: Svetsade kalldragna precisionsstålrör | E215, E235, E355 |
| Tyska standarder (DIN) | |
| DIN 17175: Sömlösa stålrör för förhöjda temperaturer | St35.8, St45.8, 10CrMo910, 13CrMo44, 14MoV63, 15Mo3 |
| JIS G3454: Kolstålrör för tryckhantering | STPG370, STPG410 |
| JIS G3455: Kolstålrör för högtrycksanvändning | STS370, STS410, STS480 |
| JIS G3456: Kolstålrör för högtemperaturanvändning | STPT370, STPT410, STPT480 |
| JIS G3461: Pann- och värmeväxlarrör i kolstål | STB340, STB410, STB510 |
| JIS G3462: Pann- och värmeväxlarrör i legerat stål | STBA12, STBA13, STBA20, STBA22, STBA23, STBA24, STBA25, STBA26, STBA28, STBA29 |
| GB/T 3087: Sömlösa stålrör för låg- och medeltryckspannor | 10, 20 |
| GB/T 5310: Sömlösa stålrör för högtryckspannor | 20G, 20MnG, 25MnG, 15MoG, 20MoG, 12CrMoG, 15CrMoG, 12Cr2MoG, 12Cr1MoVG, 12Cr2MoWVTiB, 07Cr2MoW2VNbB, 10Cr9Mo1VNbN, 10Cr11MoW2VNbCuBN |
| GB/T 6479: Sömlösa stålrör för högtrycksutrustning för kemisk gödsel | 10, 20, 16Mn, 12CrMo, 15CrMo, 12Cr2Mo, 12Cr5MoI, 12Cr9MoI |
| Användning: Panna, överhettare, värmeväxlare, petrokemisk industri, kraftproduktion, naturgas, raffinaderi, högtemperaturanvändning, korrosiva miljöer, tillverkning av mekanisk utrustning | |
5. Tillverkningsprocess
Produktionsarbetsflöde (kalldragna sömlösa rörprocessen):
● Råmaterialinspektion: Inkommande runda ämnen verifieras med avseende på kemisk sammansättning och ytkvalitet. Materialet separeras korrekt efter sort och värmenummer för att säkerställa fullständig spårbarhet.
● Uppvärmning och håltagning av ämnen: Ämnen värms upp till smidestemperatur i roterande härdugnar och håltas via en korsvalsvalsverk för att bilda ihåliga rörskal.
● Kalldragning: De hålstansade ihåliga skalen genomgår en eller flera kalldragningspassager genom precisionsformar och över dorn för att uppnå önskad ytterdiameter, väggtjocklek och dimensionstoleranser.
● Mellanliggande värmebehandling: Mellan dragningsomgångarna kan rören genomgå mellanliggande glödgning eller normalisering för att lindra deformationshärdning och återställa duktiliteten för efterföljande bearbetning.
● Slutlig värmebehandling: Rören genomgår slutlig värmebehandling (normalisering, glödgning eller spänningsavlastning) enligt tillämpliga standarder för att uppnå specificerade mekaniska egenskaper och kornstruktur.
● Riktning och kapning: Precisionsriktning för att uppfylla standardtoleranser för rakhet, följt av kapning till exakt beställda längder med rena, gradfria ändar.
● Ytbehandling och ytinspektion: Visuell undersökning för att säkerställa fritt från ytdefekter såsom sprickor, veck, överlappningar och sår. Ändfasning eller slät ytbehandling efter behov.
6. Kvalitetskontroll
Kontroll av råmaterial → Kemisk analys → Mekanisk testning → Visuell inspektion → Dimensionskontroll → Böjprovning → Slagprovning → Interkristallin korrosionstestning → Icke-förstörande undersökning (UT, MT, PT) → Utvidgnings- och tillplattande testning → Hårdhetstestning → Tryckprovning → Ferrithaltstestning → Metallografitestning → Korrosionstestning → Virvelströmstestning → Saltspraytestning → Korrosionsbeständighetstestning → Vibrationstestning → Punktkorrosionstestning → Målnings- och beläggningsinspektion → Dokumentationsgranskning
7. Primära tillämpningar
Sömlösa pannrör är viktiga komponenter i högtemperatur- och högtrycksmiljöer inom olika branscher:
Kraftproduktion:Pannvattenväggar, förvärmare, överhettare, eftervärmare, grenrör och huvudångledningar i värmekraftverk och kombinerade cykelanläggningar.
Industriella pannor:Ånggenereringssystem, varmvattenpannor och spillvärmeåtervinningspannor för tillverkningsanläggningar.
Petrokemi och raffinering:Värmeväxlare, processvärmare, krackningsugnar och högtemperaturvätskeöverföringsledningar.
Tryckkärl:Skal, trummor och komponenter för tryckkärl som arbetar vid förhöjda temperaturer.
Kemisk bearbetning:Reaktorer, reformatorer och rörsystem som hanterar högtemperaturgaser och vätskor.
EPC och anläggningsrör:Process- och ledningsrör i oljeraffinaderier, gasbearbetningsanläggningar och petrokemiska komplex.
8. Förpackning och frakt:
Pannrör i legering förpackas och skickas med största omsorg för att säkerställa deras skydd under transport. Här är en beskrivning av förpacknings- och fraktprocessen:
Förpackning:
Skyddande beläggning:Före förpackning beläggs pannrör ofta med ett lager rostskyddsolja eller skyddande lack för att förhindra ytkorrosion och oxidation under lagring och transport.
Paketering:Rör av liknande storlekar och specifikationer buntas noggrant ihop. De säkras med stålremmar eller kraftiga plastband för att förhindra att de rör sig inuti bunten.
Ändkapslar:Ändkapslar av plast eller metall placeras på båda ändar av rören för att skydda avfasade ändar, släta ändar och gängade anslutningar från stötskador och inträngande skräp.
Vaddering och dämpning:Stoppningsmaterial som skum, bubbelplast eller wellpapp används för att ge dämpning och förhindra nötning eller stötskador under hantering och transport.
Trälådor eller lådor:För tunnväggiga rör, precisionskalldragna rör eller premium exportordrar kan rören packas i robusta trälådor eller plywoodlådor för att ge förbättrat skydd mot yttre krafter och ovarsam hantering.
9. Frakt:
Transportsätt:Pannrör fraktas vanligtvis via lastbilar, containerfartyg eller järnvägsfrakt, beroende på destination, ordervolym och leveranshastighet. Flygfrakt är tillgängligt för tidskritiska transporter.
Containerisering:Rör lastas i standardfraktcontainrar på 20 fot eller 40 fot för att säkerställa säker och organiserad transport. Containerlastning skyddar lasten från väderförhållanden, fukt och externa föroreningar.
Märkning och dokumentation:Varje paket är tydligt märkt med viktig information, inklusive materialkvalitet, standard, dimensioner, värmenummer, kvantitet och hanteringsinstruktioner. Kompletta fraktdokument förbereds för tullklarering och spårning av gods.
Tullefterlevnad:För internationella transporter förbereds all nödvändig tulldokumentation – inklusive kommersiell faktura, packlista, konossement och testcertifikat för kvarn – för att säkerställa smidig klarering i destinationshamnen.
Säker fastsättning:Inuti transportfordonet eller containern är buntar och lådor ordentligt fästa och stagade för att förhindra förskjutning, rullning eller rörelse som kan orsaka skador under transport.
Spårning och övervakning:Avancerade logistikspårningssystem används för att övervaka leveransstatus och ge kunderna uppdateringar om var de befinner sig i realtid.
Försäkring:Beroende på ordervärde och kundens krav kan sjöfraktförsäkring avtalas för att täcka potentiella förluster eller skador under transport.
Sammanfattningsvis säkerställer Womic Steel att alla pann- och legeringsrör förpackas med branschledande skyddsåtgärder och skickas med tillförlitliga transportmetoder för att nå sin destination i optimalt skick. Korrekt förpacknings- och fraktförfaranden är avgörande för att bevara de levererade produkternas integritet och kvalitet.
Fördelar och vanliga frågor om Womic Steel
Varför samarbeta med Womic Steel?
Allt på en enda plats:Komplett sortiment från sömlösa pannrör till matchande OEM-rördelar (böjar, T-stycken, reduceringsrör, flänsar) i kompatibla materialkvaliteter.
Teknisk överensstämmelse:Fullständiga testcertifikat för kvarnverk (EN 10204 typ 2.2, 3.1 eller 3.2) medföljer varje leverans, med detaljerad information om exakt kemisk sammansättning och mekaniska testresultat.
Värdeskapande tjänster:Ändfasning, gängning och koppling samt korrosionsskyddande beläggning (FBE, 3LPE, epoxi, galvanisering) finns tillgängligt på plats.
Konkurrenskraftig logistik:Strategiskt partnerskap med globala speditörer säkerställer optimerad containerlastning och kostnadseffektiv transport över hela världen.
Lager och tillgänglighet:Omfattande lager av standardstorlekar på pannrör säkerställer korta ledtider och snabb respons på brådskande projektkrav.
Välj Womic Steel Group som din pålitliga partner för högkvalitativaRostfria stålrör och rördelar ochoslagbar leveransprestanda.Välkommen förfrågan!
Webbplats: www.womicsteel.com
E-post: sales@womicsteel.com
Tel/WhatsApp/WeChat: Victor: +86-15575100681 ellerJack: +86-18390957568
Vanliga frågor (FAQ)
F: Vad är skillnaden mellan sömlösa och svetsade pannrör?
A: Sömlösa pannrör tillverkas av solida ämnen utan svetsfog, vilket ger överlägsen tryckintegritet och jämnhet. De är att föredra för pannapplikationer med hög temperatur och högt tryck. Svetsade rör är lämpliga för lägre tryck och mindre kritiska driftsförhållanden.
F: Vilka värmebehandlingsförhållanden finns tillgängliga för pannrör?
A: Vanliga leveransvillkor inkluderar varmvalsning, kalldragning, normaliserad (+N), glödgning och härdning och anlöpning. Den specifika värmebehandlingen tillämpas baserat på materialkvalitet och slutanvändningskrav för att uppnå optimala mekaniska egenskaper.
F: Vad betyder "TC2" på ett materialcertifikat?
A: TC2 (testkategori 2) enligt EN 10216-standarden kräver specifika inspektioner, inklusive dragprovning vid förhöjd temperatur och 100 % oförstörande provning (NDT) på varje rör. Denna testnivå krävs för kritiska pann- och tryckkärlstillämpningar.
F: Kan Womic Steel tillhandahålla 3.2-inspektionscertifikat (tredjepartsinspektion)?
A: Ja. Vi välkomnar och underlättar inspektioner av DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR eller någon annan kundutsedd representant under produktion och före leverans. 3.2-certifikat tillhandahålls rutinmässigt på begäran.
F: Vilken är den maximala längden som är tillgänglig för pannrör?
A: Vi levererar rör i standardlängder upp till 12 meter (ca 40 fot). Längre längder för HRSG-applikationer och U-böjda rör för värmeväxlare finns tillgängliga på begäran med detaljerade specifikationer och ritningar.
F: Vilka typer av ytbehandlingar erbjuder ni?
A: Vi erbjuder släta ändar, avfasade ändar, gängade ändar och kopplade ändar. Anpassad ändbearbetning är tillgänglig för att möta specifika installations- eller svetskrav.
F: Erbjuder ni kapning till längd?
A: Ja. Vi erbjuder precisionskapning till exakta kundspecificerade längder med snäva toleranser och rena, gradfria ändar.











